18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tak wygląda apokalipsa?

Wulkan w Europie zrobił buuum a lawa szuuu tsss! [WIDEO]

11.02.2022  15:42
Wybuch wulkanu Etna. Wideo jak z końca świata
Wybuch wulkanu Etna. Wideo jak z końca świata Fot: AA/ABACA/Abaca/East News

Wulkan Etna i potężny wybuch na Sycylii. 10 lutego nastąpiła przerażająca erupcja wulkaniczna, a materiały piroklastyczne niczym piekielna rzeka spływają po zboczu góry. Czy tak będzie wyglądał kiedyś koniec świata lub apokalipsa?

Wulkan Etna na Sycylii, najwyższy w Europie (wysokość 3330 metrów) i uważany za jeden z najaktywniejszych na świecie, eksplodował 10 lutego. Jak widać na udostępnionych nagraniach wideo, ze stożka wulkanicznego wystrzeliła fontanna lawy mająca kilkaset metrów. Chmura dymu wydobywająca się z wulkanu sięgnęła na wysokość 8 kilometrów. Odłamki skalne spadły na pobliskie miasta. Emisja popiołu i pyłu wulkanicznego była odnotowywana już od końca stycznia, zapowiadając erupcję wulkaniczną sycylijskiego wulkanu.

Erupcja Etny. Wulkan na Sycylii pluje lawą

Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii, Obserwatorium Etna w Katanii poinformowała o bardzo wysokiej amplitudzie drgań wewnętrznych kanałów magmowych. Ustalono, że erupcja skoncentrowana była w południowo-wschodniej części wulkanu, na wysokości około 2900 metrów.

Na pobliskim międzynarodowym lotnisku w Katanii nie odwołano żadnych lotów. Zalecono jedynie pilotom zachowanie ostrożności.

Z południowo-wschodniego krateru wydostały się aż 3 strumienie materiału piroklastycznego. Jeden z nich zmierzał w stronę Valle del Bove. Ostatnią erupcję Etny można było obserwować z wielu miejsc na Sycylii - m.in. z Katanii, Taorminy i Wysp Liparyjskich. Dała ona spektakularny pokaz, a w sieci zaroiło się od zdjęć i nagrań uchwyconych w trakcie jej aktywności – podaje Radio ZET.

Wybuch wulkanu Etna [WIDEO]

Czytaj także