18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wielki dramat

Wulkan ROZSADZI wszystko wokół?! Ewakuowano setki ludzi

08.01.2021  11:56
Wulkan Merapi wybuchnie?
Wulkan Merapi wybuchnie? Fot: Wead/Shutterstock

Wulkan Merapi jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Niestety, ostatnio również dał o sobie znać, czym wprawił w przerażenie rzesze ludzi. Zarządzono natychmiastową ewakuację setek osób, a tysiące dalej pozostają w zagrożeniu. 

Wulkan Merapi znowu daje o sobie znać. Tym razem gigant "wypluwa" gorące chmury, które zaniepokoiły specjalistów. Z tej przyczyny, chcąc zapobiec wielkim tragediom - ewakuowano setki mieszkających w okolicy ludzi. Czyżby olbrzym miał niedługo rozsadzić wszystko wokół?

Wulkan Merapi rozniesie wszystko?!

W ostatnich dniach na egzotycznej wyspie Jawa uaktywnił się wulkan położony niedaleko miejscowości Yogakarta. Ludzie w panice opuszczają swoje domy, aby tylko zdążyć przed spodziewaną eksplozją. Wszystko wskazuje na to, że rok 2021 wcale nie da nam wytchnienia, którego tak potrzebujemy po roku 2020. 

Merapi ma wysokość 2930 m n.p.m. i na osobach postronnych robi wyjątkowo duże wrażenie. Niestety, jest tak samo niebezpieczny, jak olbrzymi. W pobliżu wulkanu mieszka ok. 250 tys. osób, dlatego jego wybuch mógłby spowodować niewyobrażalne straty. Rząd pozostaje w gotowości. 

Ostatnia potężna erupcja Merapi zdarzyła się 11 lat temu w roku 2010. Zabiła wtedy aż 347 osób i doprowadziła do ewakuacji 20 000 mieszkańców okolicznych wsi. Obywatele Indonezji są przyzwyczajeni do uważności względem wulkanów - cały kraj leży bowiem na obszarze aktywnym sejsmicznie. Oznacza to, że często dochodzi tam do trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów. 

Miejmy nadzieję, że tym razem obędzie się bez wielkich i przerażających tragedii. Pandemia koronawirusa naprawdę wyczerpuje już nasze zdolności do przyswajania złych lub trudnych informacji na temat światowych wydarzeń. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej