śmiertelne zagrożenie powraca

Wirus Ebola atakuje. Jest pierwszy przypadek od 25 lat

15.08.2021  17:14
Ebola atakuje. Pierwszy przypadek od 25 lat
Ebola atakuje. Pierwszy przypadek od 25 lat Fot: Belen B Massieu/SHutterstock

Jeden z najgorszych wirusów świata powraca? Na Wybrzeżu Kości Słoniowej odnotowano pierwszy od 25 lat przypadek zakażenia ebolą. Światowa Organizacja Zdrowia jest "skrajnie zaniepokojona".

Wirus Ebola, wywołujący gorączkę krwotoczną, jest jednym z najstraszniejszych wirusów odkrytych dotąd na świecie. Należy on do grupy wybitnie morderczych Ebolavirusów i jest najgorszym w całej rodzinie. Teraz po raz kolejny nawraca.

Pierwszy od 25 lat przypadek zakażenia ebolą wykryto właśnie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Osoba, u której go potwierdzono, to 18-letnia kobieta, która 12 sierpnia przybyła do Abidżanu z Gwinei. Jak zapewnia minister zdrowia Pierre Dimba, jest to przypadek "izolowany i importowany" i nie ma powodów do paniki.

Pacjentka dostała gorączki i została przyjęta do szpitala, gdzie jest leczona - powiedział mediom.

Epidemia eboli

Kobieta została odizolowana, a każda osoba, która miała lub mogła mieć z nią kontakt, natychmiastowo poddawana jest szczepieniu przeciw eboli.

18-latka do Wybrzeża Kości Słoniowej przybyła z Gwinei, gdzie w ostatnich latach panowała epidemia eboli. Ta oficjalnie zakończyła się zaledwie dwa miesiące temu - wirus ustąpić miał 19 czerwca. Epidemia eboli w Gwinei trwała od 2013 roku i zabiła ponad 2500 osób. Od momentu wykrycia wirusa, na całym świecie zmarło przez niego (według danych oficjalnych) ponad 11 300 osób.

Czytaj także