18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Doszło do skażenia?

Wubuch na Orlenie. "Zamknijcie okna, groźne substancje"

Wojciech Kozicki
21.07.2022  12:43
Wubuch w zakladach chemicznych Orlenu. Doszło do skażenia?
Wubuch w zakladach chemicznych Orlenu. Doszło do skażenia? Fot: Stanislaw Bielski/REPORTER/East News, LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER

Pożar i potężny wybuch w zakładach chemicznych Orlenu. Czy w Czechach doszło do skażenia, które zagraża zdrowiu i życiu? Służby ostrzegają okolicznych mieszkańców, by zamknęli okna i nie wietrzyli domów, ponieważ w powietrzu wykryto niebezpieczne substancje.

Wybuch w zakładach chemicznych Orlenu w pobliżu Litvinowa w Czechach. Wirtualna Polska informuje o nocnym pożarze i eksplozji, które spowodowała usterka techniczna. 20 lipca około 23:00 wybuchł zbiornik, a obrażenia odniosło czterech pracowników. Media uspokajają, że chociaż konieczna była hospitalizacja, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wybuch na Orlenie. Doszło do groźnego skażenia?

Pożar w zakładach Orlenu był na tyle poważny, że gasiło go aż 9 zastępów strażaków. Udało się opanować ogień, ale na miejscu nadal czuwają i pracują służby. Będą badać przyczynę wybuchu pożaru i szacować wyrządzone przez niego szkody.

W tej chwili pożar jest prawie ugaszony, strażacy sprawdzają miejsce wybuchu kamerą termowizyjną. Hydrokraking jest wyłączony, a nadmiar produkcji jest spalany w sposób kontrolowany na bezpiecznych palnikach polowych. Przez cały dzień będziemy ustalać rozmiar szkód, przyczyny wypadku ustali wszczęte śledztwo – podaje Orlen Unipetrol na Twitterze.

Pożar i wybuch w zakładach chemicznych Orlenu doprowadziły do skażenia? Służby zalecają, by okoliczni mieszkańcy nie otwierali okien, bo w powietrzu mogą znajdować się groźne dla zdrowia substancje.

Czeski serwis iDNES.cz. poinformował, że okoliczni mieszkańcy otrzymali od miejscowego ratusza SMS-y zalecające zamknięcie okien i wstrzymanie się od wietrzenia domów. W wyniku pożaru do powietrza mogły dostać się groźne dla zdrowia substancje – podaje Wirtualna Polska.

Czytaj także