18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tak wygląda koniec świata?

Wybuch wulkanu w Indonezji

Wojciech Kozicki
30.11.2020  18:51
Erupcja wulkanu w Indonezji - ewakuacja tysięcy ludzi
Erupcja wulkanu w Indonezji - ewakuacja tysięcy ludzi Fot: RICHARD BOUHET/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wybuch wulkanu Ili Lewotolok w Indonezji. Doszło do potężnej erupcji i konieczna była ewakuacja tysięcy osób. Strumień popiołu osiągnął wysokość 4 kilometrów!

Katastrofa we wschodniej Indonezji na wyspie Lembata. Nastąpiła erupcja wulkanu Ili Lewotolok. Służby musiały ewakuować ponad 3 tysiące osób z 28 wiosek w okolicach zbocza góry. Wulkan wyrzucił w niebo strumień popiołu o wysokości 4 kilometrów. 

Wulkan Ili Lewotolok i potężna erupcja

Jak na razie nie ma żadnych ofiar śmiertelnych. Nikt też nie odniósł żadnych obrażeń w związku z wybuchem wulkanu, co potwierdził rzecznik agencji ds. łagodzenia skutków katastrof Raditya Jati.

Wulkaniczny dym unosi się nad całym regionem. Lokalne lotnisko na wyspie zostało zamknięte, gdyż zostało zasypane popiołem wulkanicznym. Indonezyjskie ministerstwo transportu poinformowało o odwołaniu lotów z powodu wybuchu wulkanu.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, góra Ili Lewotolok o wysokości 5423 metrów jest jedną z trzech obecnie wybuchających w Indonezji, obok Merapi na wyspie Jawa i Sinabung na wyspie Sumatra. Góra stanowi jeden z wulkanów wchodzących w skład tzw. pacyficznego Pierścienia Ognia. Obecnie 120 aktywnych wulkanów w Indonezji jest podatnych na wstrząsy sejsmiczne ze względu na położenie na Pacyfiku.

Wulkan Ili Lewotolok wybucha od października 2017 r. Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych tuż przed erupcją podniosły poziom alarmowy wulkany do najwyższego w skali – pisze radiozet.pl.

Wybuch Wulkanu Ili Lewotolok [WIDEO]

Przeczytaj więcej
Komentarze