18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

piekło w niebie

Wakacyjny raj w ogniu! WYBUCH WULKANU, trwa wielka ewakuacja

Emilia Waszczuk
20.09.2021  07:34
Wybuchł wulkan Cumbre Vieja. Trwa ewakuacja tysięcy osób
Wybuchł wulkan Cumbre Vieja. Trwa ewakuacja tysięcy osób Fot: LOUISA GOULIAMAKI/AFP/East News

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich. Lawa zalewa domy, trwa wielka ewakuacja mieszkańców i turystów.

W niedzielę 19 września doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Od tygodnia dochodziło tam do licznych wstrząsów - w sumie odnotowano ich ponad 25 tysięcy. Ostatni z nich osiągnął magnitudę 4,2.

Według ekspertów z Instytutu Wulkanicznego Wysp Kanaryjskich na wyspie La Palma doszło do wybuchu szczelinowego, co oznacza, że wskutek akumulacji i presji magmy powierzchniowej w ziemi zaczęły tworzyć się szczeliny. Jak dotąd podobnych pęknięć stwierdzono co najmniej siedem.

Ewakuacja mieszkańców i turystów

Lokalne władze apelują do mieszkańców by nie opuszczali swych domów. Opadający popiół może doprowadzić do urazów dróg oddechowych i oczu, a nawet spowodować otwarte rany. Jednocześnie trwa ewakuacja pięciu gmin najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo.

Wulkan Cumbre Vieja wybuchł na terenie niezamieszkanym, zalesionym, jednak istnieje realne zagrożenie dla ludności zamieszkującej tereny najbliższe erupcji. Tylko od momentu wybuchu (nastąpił w niedzielę o godzinie 15.20 czasu lokalnego) do poniedziałkowego ranka z wyspy ewakuowano około 5 tysięcy osób, w tym turystów.

Władze nie wykluczają przy tym, że potrzebne mogą być dalsze działania i ewakuacja nawet 10 tysięcy osób.