18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jeśli użyją broni jądrowej

Wyciekł plan USA na wojnę z Rosją. „Uderzenie w ośrodki władzy”

30.09.2022  14:02
Wyciekł plan USA na wojnę z Rosją
Wyciekł plan USA na wojnę z Rosją Fot: Matt Smith Photographer/Shutterstock

Jak podaje „Newsweek”, Pentagon opracował plan działania, jeśli dojdzie do ataku jądrowego Rosji w Ukrainie. Najpoważniejszym wariantem jest „urwanie łba” - zdecydowane uderzenie w rosyjskie kierownictwo wojskowo-polityczne.

Zdaniem amerykańskiego „Newsweeka” USA dysponuje już jasnym planem działania na wypadek, gdy konieczna była interwencja w wojnie ukraińskiej, tj. w sytuacji, gdy Rosja zdecyduje się użyć broni jądrowej. Planem Stanów Zjednoczonych jest uderzyć rakietami w ośrodki władzy rosyjskiej, aby wprowadzić chaos w szeregach przeciwnika. Możliwe jest też wkroczenie wojsk NATO do bezpośrednich bitew – np. w formie wsparcia powietrznego.

Rosja odpowiedziała na artykuł

Rewelacje gazety skomentowała już ambasada Rosji w USA:

Mamy nadzieję, że te informacje nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Departamentu Obrony USA. W przeciwnym razie świat naprawdę zbliżył się do niebezpiecznej linii, a na horyzoncie pojawił się kryzys karaibski 2.0 – czytamy w komunikacie ambasady rosyjskiej.

Ten komentarz jest nawiązaniem do kryzysu kubańskiego, gdy ZSRR rozmieścił głowice jądrowe na Kubie, a USA zrobiły to samo na terytorium Wielkiej Brytanii czy Włoch.

Waszyngton doskonale zdaje sobie sprawę z eskalacji takiej lekkomyślnej retoryki. Militarne starcie mocarstw jądrowych doprowadziłoby do katastrofalnych konsekwencji. Rosja jest gotowa bronić swojej suwerenności wszelkimi dostępnymi środkami. Taka polityka może dużo kosztować Stany Zjednoczone

– brzmi reszta komunikatu ambasady rosyjskiej w USA.

logo Tu się dzieje