18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Putin zostanie skazany?

Wyrok w Hadze. Rosja musi przerwać wojnę!

16.03.2022  17:34
Wyrok w Hadze. Rosja musi przerwać wojnę! Co zrobi Putin?
Wyrok w Hadze. Rosja musi przerwać wojnę! Co zrobi Putin? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Rosja i Władimir Putin poniosą karę za zbrodnie wojenne w Ukrainie? Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wydał tymczasowy wyrok i uznał, że atak Rosji na Ukrainę był NIELEGALNY! To pierwszy krok do skazania Putina?

Władimir Putin to w oczach świata zbrodniarz wojenny, a za takiego uznał go oficjalnie Kongres w USA. Mało? Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze w środę wydał wyrok tymczasowy zgodnie z którym atak Rosji na Ukrainę był nielegalny. Jednocześnie odrzucone zostały rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie, MTS nakazał wstrzymanie inwazji na Ukrainę! Uznano, że działania rosyjskiego wojska na terytorium Ukrainy, to naruszenie prawa międzynarodowego oraz Karty Narodów Zjednoczonych. Rosja złamała również zasadę pokojowego rozwiązywania sporów.

Wyrok dla Rosji. Putin musi wycofać się z Ukrainy

Strona rosyjska nie pojawiła się na wygłoszeniu orzeczenia w sprawie dotyczącego zarzutów ludobójstwa na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Wiadomo, mają odwagą mordować dzieci i gwałcić kobiety, ale tu już odwagi zabrakło. Przewodnicząca trybunału, amerykańska sędzia Joan E. Donoghue, uznała, że nieobecność przedstawicieli Rosji nie jest przeszkodą do wskazania tymczasowych środków. Wyrok tymczasowy zapadł głosami 13 do dwóch — przeciw był wiceprzewodniczący MTS sędzia Kirill Gevorgian z Rosji oraz sędzia Xue Hanqin z Chin

Jak czytamy w orzeczeniu opublikowanym na stronie MTS Federacja Rosyjska "niezwłocznie zawiesza rozpoczęte 24 lutego 2022 r. operacje wojskowe na terytorium Ukrainy" oraz zapewnia, aby wszelkie wojskowe lub nieregularne jednostki zbrojne, które mogą być przez nią kierowane lub wspierane, a także wszelkie organizacje i osoby, które mogą podlegać jej kontroli lub kierowaniu, "nie podejmowały kroków w celu prowadzenia działań wojennych" – podaje Wirtualna Polska.

Wyroki Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące i nie podlegają odwołaniu.

Ukraina złożyła stosowny dokument do MTS 26 lutego. Opisując rosyjski atak na swoje terytorium powołała się na Konwencję o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.We wniosku Kijowa czytamy o fałszywych rosyjskich oskarżeniach o ludobójstwo na wschodzie państwa, które posłużyły Władimirowi Putinowi jako pretekst do ataku - opisuje Polsat News.

Czytaj także