18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramat

Wyrzucono 15 mln szczepionek. Fatalna pomyłka

02.04.2021  10:26
USA: Pandemia koronawirusa
USA: Pandemia koronawirusa Fot: Tong_stocker/Shutterstock

USA długo się z tej pomyłki nie otrząśnie. Przez fatalną w skutkach sytuację zaistniałą w fabryce - wyrzucono 15 mln zdatnych do użytku szczepionek firmy Johnson&Johnson. Miliony osób nie dostaną tego, co im się należy.

USA bardzo długo będzie przeżywało tę pomyłkę. Kilka tygodni temu w fabryce produkującej szczepionki na koronawirusa firmy Johnson & Johnson w Baltimore doszło do pomyłki przy produkcji, przez co zniszczono 15 milionów dawek, opóźniając przyszłe dostawy preparatu - poinformował o tym "New York Times".

USA: Gigantyczna pomyłka, zniszczono szczepionki

Fabryka prowadzona przez firmę biofarmaceutyczną Emergent BioSolutions w Baltimore w amerykańskim stanie Maryland jest odpowiedzialna za produkcję dwóch oddzielnych szczepionek przeciwko koronawirusowi - firmy Johnson & Johnson i AstraZeneca. Pracownicy zakładu przypadkowo pomieszali składniki szczepionki, co doprowadziło do zniszczenia 15 milionów dawek szczepionki Johnson & Johnson.

Według sporządzonego z tego powodu raportu - do pomyłki doszło z uwagi na błąd ludzki. Niestety, tam, gdzie pracują ludzie - zawsze może się wydarzyć taka sytuacja. Daje to jednak nadzieję na większą kontrolę w przyszłości.

Jest to przykład rygorystycznej kontroli jakości stosowanej do każdej partii substancji leczniczej. Problem został zidentyfikowany i rozwiązany przez firmę Emergent oraz udostępniony Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA)

- podała firma Johnson & Johnson w oświadczeniu.

Szczepionka firmy Johnson & Johnson w przeciwieństwie do wszystkich stosowanych aktualnie w Polsce - jest jednodawkowa. Jak obiecał prezydent Joe Biden - do końca maja każdy dorosły obywatel Stanów Zjednoczonych zostanie zaszczepiony. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej