18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kościół vs pandemia

Papież się nie cacka. OSTRE RESTRYKCJE I WYSOKIE KARY W WATYKANIE

13.01.2022  09:28
Watykan wprowadza ostre przepisy pandemiczne
Watykan wprowadza ostre przepisy pandemiczne Fot: neneo/shutterstock

Watykan mocno zaostrzył przepisu przeciwpandemiczne i ustanowił nowe, bardzo wysokie kary za ich łamanie. Wierni antyszczepionkowcy mogą pożegnać się z marzeniami o odwiedzeniu Stolicy Apostolskiej. 

Papież Franciszek wie doskonale, jak wielkim problemem jest pandemia i jakie zagrożenie stanowi koronawirus SARS-COV-2. Zwierzchnik kościoła katolickiego szczęśliwie unikał jak dotąd choroby, a teraz nie ma nic przeciwko nakładaniu ostrych restrykcji pandemicznych. Watykan, w odpowiedzi na szerzącą się mutację omikron, przyjął właśnie nowe przepisy, a wraz z nimi szereg ograniczeń i kar dla nieposłusznych.

Nowe obostrzenia w Watykanie

I tak na przykład w Watykanie zarządzono noszenie maseczek ochronnych we wszystkich miejscach zamkniętych. Niby to już norma, KK stawia jednak na coś więcej - wymagają konkretnych, specjalistycznych maseczek Ffp2. Ręcznie szyte bawełniane nie wystarczą.

To oczywiście nie koniec nowych przepisów. Od teraz najważniejsze miejsca w Watykanie dostępne będą wyłącznie dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. By wejść do muzeów, rezydencji Castel Gandolfo, wziąć udział w sympozjach czy konferencjach, trzeba posiadać wzmocniony paszport covidowy, tzw. Green Pass. Aby go otrzymać, trzeba przyjąć pełne szczepie nie przeciw COVID-19 lub zostać z choroby oficjalnie wyleczonym. Nowe przepisy dotyczą zarówno watykańskich urzędników, jak i mieszkańców miasta-państwa i turystów.

Wysokie kary za łamanie obostrzeń

Ponadto Gubernator Państwa Watykańskiego zdecydował o całym szeregu kar finansowych za łamanie przepisów przeciwpandemicznych. Dolna stawka to zaledwie 25 euro, górna nawet 1500! Za co i jaki mandat można dostać?

  • Za brak maseczki i złe jej użytkowanie (np noszenie jej pod nosem) grozi kara od 25 do 50 euro. Taka sama grzywna przewidziana jest za niezachowanie dystansu społecznego. Ale uwaga - w miejscach publicznych kary te rosną do 160 euro!
  • Od 25 do 160 euro zapłacić będzie trzeba za złamanie zakazu zgromadzeń w miejscach publicznych.
  • Za złamanie kwarantanny lub izolacji, grozi kara 1500 euro. W przypadku powtórki - dwa razy więcej.

Watykan wprowadził także obowiązek szczepień dla wszystkich swoich pracowników - nieliczni, którzy jeszcze się nie zaszczepili, muszą przyjąć pierwszą dawkę do końca stycznia. Jeśli tego nie zrobią, nie będą mogli pracować i nie dostaną wynagrodzenia. Ponadto zawieszone zostały wszelkie wyjazdy służbowe.

Decyzją papieża nowe przepisy obowiązują w calutkim Watykanie i wszystkich należących do Stolicy Apostolskiej urzędach.