18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

obudzimy się przerażeni

ZA KILKA DNI ZACZNIE SIĘ WOJNA? Jest data ataku Putina

Emilia Waszczuk
12.02.2022  11:15
Wojna zacznie się już za chwilę?
Wojna zacznie się już za chwilę? Fot: Pool AP/Associated Press/East News

Już w najbliższych dniach rozpocznie się inwazja Rosji na Ukrainę? Wywiad USA podał najbardziej prawdopodobną datę ataku. Obudzimy się w nowej, przerażającej rzeczywistości.

Świat trwa w oczekiwaniu, z resztkami nadziei, że Władimir Putin jednak się opamięta i nie zaatakuje Ukrainy. Wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej i białorusko-ukraińskiej porozstawiane jest wojsko, pojawiły się już nawet szpitale polowe. Eksperci są pewni - za chwilę dojdzie do ataku. I tylko prezydent Rosji, mimo przygotowań, uparcie przekonuje, że żadnej wojny zaczynać nie zamierza.

Kiedy może rozpocząć się inwazja? Jeszcze niedawno eksperci z USA prognozowali, że wydarzy się to w pierwszej połowie lutego. Teraz nieco przesuwają termin inwazji. Ale tylko nieznacznie.

Wojna za kilka dni?

Jak podaje POLITICO, powołując się na trzech urzędników z Waszyngtonu, Londynu i Kijowa, w informacjach wywiadu USA widnieje data 16 lutego. Tego dnia Rosja miałaby zaatakować Ukrainę od granicy z Białorusią, a inwazji lądowej miałyby towarzyszyć cyberataki i uderzenia rakietowe. To jednak przecieki z poufnych rozmów dyplomatów.

Oficjalnie, w czasie briefingu w Białym Domu, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA przekazał, że atak Rosji może nastąpić jeszcze przed zakończeniem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 20 lutego. - Nie mówimy, że decyzja została podjęta przez prezydenta Putina. To, co mówimy, to fakt, że mamy wystarczająco duże obawy na podstawie tego, co widzimy na miejscu i co zauważyli nasi analitycy z wywiadu - powiedziałJake Sullivan.

Jednocześnie władze USA zaapelowały, by wszyscy obywatele Stanów Zjednoczonych jak najszybciej opuścili Ukrainę, najlepiej w ciągu 24, maksymalnie 48 godzin. Podobne apele wystosowali włodarze Wielkiej Brytanii, Łowy, Danii, Norwegii, Estonii, Korei Południowej i Japonii.

Ataku Rosji na Ukrainę możemy spodziewać się najpewniej w nocy z 16 na 17 lutego czasu polskiego (wieczór 16 lutego czasu USA).