18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jak skończy się wojna?

Zamach na Putina. Szef CIA ujawnia, że...

20.04.2022  08:46
Czy będzie zamach na Putina? Generał Petraeus ocenia szanse na taki scenariusz
Czy będzie zamach na Putina? Generał Petraeus ocenia szanse na taki scenariusz Fot: Shutterstock/Marco Iacobucci Epp

Władimir Putin rozpętał krwawą wojnę w Ukrainie, która trwa już kilkadziesiąt dni. Niemal od samego początku inwazji mówi się, że możliwy jest zamach na Putina. Czy to realny scenariusz? Niestety, były dyrektor CIA David Petraeus ma złe wiadomości dla zwolenników takiego rozwiązania.

Władimir Putin w historii zapisze się jako potworny zbrodniarz i tyran, porównywany do Hitlera i Stalina. Wydał rozkaz napaści na Ukrainę i pozwala na kolejne makabryczne zbrodnie. Od samego początku napaści na Ukrainę mówi się, że jego najbliższe otoczenie lub oligarchowie w końcu przeprowadzą zamach na prezydenta Federacji Rosyjskiej, a niektórzy eksperci podają nawet datę i ile dni życia mu zostało. Tymczasem były dyrektor CIA David Petraeus twierdzi, że do zamachu nie dojdzie, a już na pewno nie obecnie.

Szef CIA ocenia czy będzie zamach na Putina

Petraeus w wywiadzie dla austriackiego dziennika "Der Standard" określił Putina jako jednego z najbardziej paranoicznych przywódców na świecie, więc przewrotu na Kremlu raczej nie będzie. Nawet jeśli taki scenariusz byłby możliwy, to obecnie nie ma szans na jego zrealizowanie. Zdaniem generała, prezydent Rosji otoczył się ogromnym aparatem bezpieczeństwa i lojalnymi podwładnymi. Przypomniał, że historia Rosji obejmuje takie wstrząsy, jak rewolucja lutowa i październikowa w czasie I wojny światowej.

Zdaniem byłego szefa CIA, z czasem rosyjskie siły zbrojne raczej staną się po prostu mniej skuteczne. Podkreślił jak ważne jest morale, które na polu bitwy przewyższa siłę fizyczną.

Oddziały o wysokim morale mogą działać, a nawet odnosić sukcesy wbrew przeciwnościom losu, w każdych warunkach. Słabe morale może prowadzić do porażki. A Ukraińcy, którzy przecież walczą o przetrwanie i niepodległość, są o wiele bardziej godni podziwu, jeśli chodzi o najważniejszą cechę w takich przedsięwzięciach, czyli serce – wyjaśnił David Petraeus. (Radio ZET)

Jednocześnie były dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej uspokaja, że Władimir Putin nie rozszerzy wojny poza Ukrainę. Byłaby to decyzja błędna i nierozsądna, by wciągać Rosję w bezpośredni konflikt z USA i siłami NATO.

Straty odniosłyby wszystkie strony, jednak osłabienie sił rosyjskich byłoby znaczne. Nie wolno zapominać, że możliwości eskalacji takiej wojny byłyby ogromne — i właśnie dlatego nie może dojść do wojny konwencjonalnej między przeciwnikami dysponującymi bronią jądrową – ocenił  były dyrektor CIA.

Czytaj także