18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kolejny koszmar

Zamknięty ośrodek szczepień. Powodem wysyp SKUTKÓW UBOCZNYCH

09.04.2021  11:36
Kolorado: Zamknięto punkt szczepień
Kolorado: Zamknięto punkt szczepień Fot: PIOTR JEDZURA/REPORTER

Kolorado nigdy tego nie zapomni. Zamknięty został tamtejszy ośrodek szczepień, a powodem takiej decyzji był gigantyczny wysyp skutków ubocznych po zastosowaniu jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson, który już niedługo ma trafić do Polski.

Całe Kolorado jest w ogromnym szoku po tym, co się wydarzyło. Tymczasowy ośrodek masowych szczepień został zamknięty, kiedy kilkanaście osób doznało przykrych skutków ubocznych niewiele po zastosowaniu preparatu Johnson & Johnson. Niedługo ma się on pojawić również w Polsce - a to wszystko z powodu znacznego przyspieszenia programu szczepień w naszym kraju, o którym uprzedzają władze.

Znajdujemy się aktualnie w szczycie trzeciej fali pandemii w Polsce. Oznacza to, że rządzący muszą wybrać między mniejszym a większym złem. Skutki uboczne szczepionki wydają się niewielką ceną w zamian za powrót społeczeństwa do względnej normalności. Inne podejście zaprezentowano jednak w Kolorado - kiedy skutki uboczne zaatakowały bardzo wielu ludzi - postanowiono niezwłocznie działać.

Kolorado: Zamknięto punkt szczepień

Największa w regionie sieć opieki zdrowotnej Centura Health poinformowała, że u 11 osób zaszczepionych w punkcie wystąpiły po otrzymaniu jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson "niepożądane reakcje". Były to głównie nudności i zawroty głowy.

Było to zgodne z naszymi procedurami i troską o zachowanie dużej ostrożności. Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu działalności na pozostałą część dnia (środy -przyp. PAP) w konsultacji ze władzami stanu 

- głosi oświadczenie Centura Health.

Dwóch pacjentów po zastosowaniu szczepionki trzeba było nawet przetransportować do szpitala na obserwacje. Pozostałym dziewięciu na miejscu ratownicy medyczni podawali po prostu sok i wodę. Kolejnym osobom, po ponownym otwarciu punktu szczepień, podawana ma być szczepionka Pfizer.

Czytaj także