18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Skuszą ludzi?

Zapłacą ponad 2 TYSIĄCE za SZCZEPIENIE

04.12.2021  17:32
Słowacja zachęca do szczepień
Słowacja zachęca do szczepień Fot: Karol Makurat/REPORTER

Rządzący ze Słowacji zapłacą nawet ponad 2 tysiące złotych seniorom, którzy zdecydują się przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19. Dobry pomysł na zachętę dla niezdecydowanych i przerażonych obywateli?

Słowacja wpadła na pomysł, jak przekonać nieprzekonanych do szczepień na Covid-19 seniorów. Tamtejszy rząd postanowił wydawać bony o wartości 500 euro (ok. 2,3 tys. złotych) seniorom, którzy przyjmą szczepionkę.

Osoby po 60. roku życia mogą w ten sposób otrzymać dwa zastrzyki za jednym zamachem - jeden ratujący życie i zdrowie, a drugi pieniężny. To z pewnością zachęci niezdecydowanych.

Słowacja: Bony pieniężne dla seniorów

Bon o wartości 500 euro będzie można wykorzystać m.in. po to, by korzystać z usług hotelarskich, gastronomicznych i kulturalnych. Takie rozwiązanie ma jednocześnie wesprzeć branże, które najbardziej cierpią z powodu pandemii.

Projekt tej ustawy został w słowackim rządzie zatwierdzony w środę 1 grudnia 2021 roku. Szczegóły na temat bonów o wartości 500 euro mają być jeszcze doprecyzowywane. 

Nie wszyscy byli zadowoleni z tego pomysłu. Wśród przeciwników projektu znaleźli się przede wszystkim politycy liberalnej partii Wolność i Solidarność (SaS). Wszystko przez to, że takie rozwiązanie będzie rząd wiele kosztować.

W pięciomilionowej Słowacji bony mogą trafić nawet do miliona osób, a to oznacza, że rząd musi zabezpieczyć w budżecie na ten cel pół miliarda euro, czyli ok. 2,3 mld zł. Warto podkreślić, że jednocześnie Słowacja jest krajem europejskim z najniższym współczynnikiem wyszczepienia (48 proc). Czy teraz ma się to szanse zmienić?

logo Tu się dzieje