18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Restrykcje zostaną?

Zaszczepieni na COVID-19 nadal zarażają? Ekspert wyjaśnia

21.12.2020  17:56
Szczepionki nie zniosą ograniczeń?
Szczepionki nie zniosą ograniczeń? Fot: Bartosz Krupa/East News

Na świecie rozpoczęto pierwsze szczepienia, a na rynku pojawiają się kolejne preparaty przeciwko COVID-19. Coraz częściej pojawiają się pytania, dotyczące znoszenia obostrzeń po zaszczepieniu wystarczającej liczby obywateli. Jak się okazuje, restrykcje mogą jeszcze z nami zostać na wiele miesięcy.

Zwykle, zanim szczepionka trafi na rynek, mija około 10 lat. Tym razem w wyniku wpompowania ogromnej ilości pieniędzy w niecały rok wyprodukowano skuteczny i jak zapewniają producenci bezpieczny preparat.

Od piątku do walki z koronawirusem mogą być już wykorzystywane dwie szczepionki przeciwko COVID-19. Jedna z nich to preparat Pfizera, natomiast drugi środek wyprodukowała amerykańska Moderna.

Zaszczepieni na COVID-19 nadal zarażają?

Zdaniem ekspertów mimo przyjęcia szczepionki nadal będziemy musieli trzymać się pewnych obostrzeń, gdyż osoby zaszczepione mogą roznosić koronawirusa.

Nawet jeśli szczepionka będzie niszczyć w organizmie wirusa, może nie być w stanie neutralizować go ze śluzówek. W takim przypadku kaszel czy kichnięcie może przenieść się na osoby nieszczepione – poinformował profesor Uniwersytetu w Arizonie, Deepta Bhattacharaya.

Całkowity powrót do normalności może zatem szybko nie nastąpić. Czekają nas wieloletnie ograniczenia?

Czytaj także
Przeczytaj więcej