18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pokrzyżują plany Putina?

ZBLIŻA SIĘ KONIEC WOJNY? Padła konkretna data

27.06.2022  14:33
Koniec wojny jeszcze w tym roku?
Koniec wojny jeszcze w tym roku? Fot: LUDOVIC MARIN/AFP/East News

Wołodymyr Zełenski zamierza doprowadzić do końca wojny przed tegoroczną zimą. Prezydent Ukrainy podkreślił, że do zrealizowania tego celu potrzebne są nowoczesne systemy przeciwlotnicze oraz kolejne, jeszcze surowsze sankcje wobec Rosji.

Wołodymyr Zełenski wziął udział w spotkaniu grupy G7, podczas którego poruszono temat wojny w Ukrainie. Przedstawiciele siedmiu państw najważniejszych pod względem gospodarczym (USA, Niemcy, Francja, Japonia, Wielka Brytania, Kanada i Włochy) dyskutowali o tym, co zrobić, by szybko zakończyć konflikt wywołany przez Władimira Putina.

Zełenski, który wypowiadał się przez łącze wideo, zwrócił się z prośbą o pomoc w eksporcie zboża z Ukrainy i o pomoc w odbudowaniu kraju - przekazał Reuterowi anonimowy urzędnik UE.

Według doniesień AFP Zełenski zaapelował do przywódców obecnych na szczycie G7 o "maksymalne działania w celu zakończenia wojny przed końcem roku", a także o "wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji". Jak podkreślił, ukraińscy żołnierze do obrony kraju potrzebują kolejnych systemów obrony przeciwlotniczej.

Zełenski ostrzega Białorusinów

Podczas niedzielnego przemówienia Wołodymyr Zełenski ostrzegł Białorusinów przed wciągnięciem ich w wojnę z Ukrainą. Jak podkreślił, Kreml nie liczy się z ich życiem.

Chcę zwrócić się dzisiaj do obywateli Białorusi. Do ludzi - cywilów i w pagonach. Wciągają was w wojnę. I nawet aktywniej niż w lutym i wiosną. Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano, wasze życie nic dla nich nie jest warte. Ale nie jesteście niewolnikami ani mięsem armatnim. Nie powinniście umierać. I jesteście w stanie nie pozwolić nikomu decydować za was o tym, co was czeka dalej - mówił Zełenski.

Kończąc, prezydent Ukrainy ocenił, że liderzy G7 mają wystarczający potencjał, by przyczynić się do zatrzymania rosyjskiej agresji. Szczyt przywódców grupy G7 odbywa się w zamku Elmau w Niemczech.

Czytaj także