Oceń
Stany Zjednoczone wyślą Ukrainie superskuteczną Żelazną Kopułę? To ocaliłoby setki, a nawet tysiące żyć cywilów. Jest jednak pewien problem.
Trwa brutalna wojna w Ukrainie. Rosja zaatakowała naszych wschodnich sąsiadów i od kilkunastu dni łamie wszelkie przepisy wojenne, atakując cywilów i ich domy, rabując wioski i miasta, gwałcąc kobiety i tworząc z ludzi żywe tarcze.
Działaniami Rosjan już zainteresował się Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, który może skazać Władimira Putina za zbrodnie wojenne i ludobójstwo na dożywocie. Zanim jednak podejmą próbę ukarania tyrana, wojna musi się skończyć. Kiedy to nastąpi? Według najbardziej optymistycznych szacunków w ciągu kilku dni. Niektórzy twierdzą jednak, że czekają nas długie tygodnie, a nawet miesiące konfliktu.
Żelazna Tarcza dla Ukrainy?
Ukrainie próbują pomagać liczne państwa na całym świecie. Wysyłana jest broń i pomoc humanitarna, a na Rosję już nałożono tyle sankcji, że w ich liczbie prześcignęła nawet Koreę Północną.
W pomoc Ukrainie zaangażowały się między innymi Stany Zjednoczone. W środę poniosła się wieść, jakoby USA miały wesprzeć ukraińską armię Żelazną Kopułą. To specjalny system obrony powietrznej, opracowany w Izraelu. Przeznaczony jest do przechwytywania i niszczenia pocisków artyleryjskich i rakiet.
Jeden system jest w stanie rozciągnąć swe działanie na powierzchnię 150 km kwadratowych i unicestwiać pociski artyleryjskie kalibru 155 mm i rakiety o zasięgu do 70 kilometrów (w tym wykorzystywane przez Rosję rakiety Grad). Broń ta byłaby ogromny wsparciem dla Ukrainy i jej mieszkańców. Miasta i wioski są stale bombardowane, a Rosjanie za główny cel obrali sobie dzielnice mieszkalne i mordowanie niewinnych cywili. Niestety okazuje się, że plotka o przekazaniu Żelaznej Kopuły Ukrainie nie jest prawdziwa.
USA pomogą Ukrainie
Informację o wsparciu Ukrainy Żelazną Kopułą zdementowała w czasie wtorkowego posiedzenia amerykańskiego senatu podsekretarz stanu w Departamencie Stanu USA Victoria Nuland. Kobieta wyjaśniła, że USA nie mogą przekazać systemu Żelaznej Kopuły Ukrainie, ponieważ rozmieszczenie go jest obarczone znacznymi trudnościami, a nauka obsługi tej wyjątkowej broni wymaga długotrwałego szkolenia i przygotowania personelu wojskowego do jego obsługi.
Jednocześnie Nuland zapewniła, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie Ukrainie innego, łatwiejszego w obsłudze i stwarzającego mniej technicznych problemów systemu ochrony powietrznej. Jakiego? Tego na razie nie zdradziła. - Rozważamy inne możliwości wsparcia zbrojnego - oznajmiła.
Victoria Nuland zasugerowała także, że Rosja powinna zostać wpisana na listę państw "sponsorów terroryzmu".
Oceń artykuł

