18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabójczo skuteczna szczepionka...

Ile zgonów po szczepionce AstraZeneca? Ujawnili raport!

Wojciech Kozicki
17.04.2021  09:50
Szczepionka AstraZeneca i zakrzepy we Francji. Ile zgonów i powikłań?
Szczepionka AstraZeneca i zakrzepy we Francji. Ile zgonów i powikłań? Fot: MAREK LASYK/REPORTER/East News

Szczepionka na COVID-19 od firmy AstraZeneca i znów kontrowersje. Czy zakrzepy, zgony i efekty uboczne po zaszczepieniu są powiązane z tym preparatem i jego składem? Francuska Agencja Leków (ANSM) opublikowała szokujące informacje na temat szczepionki i oficjalnie odnotowanych powikłań po zaszczepieniu.

Czy szczepionka na COVID-19 od firmy AstraZeneca jest tak bezpieczna jak zapewnia producent oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)? Media donoszą, że występują kolejne zgony i powikłania po szczepieniu, ale w żaden przypadek nie został do tej pory oficjalnie powiązany z podaniem dawki szczepionki. Tymczasem Francuska Agencja Leków (ANSM) oficjalnie poinformowała, że od początku szczepienia preparatem firmy AstraZeneca zidentyfikowano 23 przypadki rzadkich zakrzepów i zaburzeń krzepnięcia, które spowodowały śmierć 8 osób.

Szczepionka AstraZeneca - powikłania i problemy

Do kwietnia we Francji wykonano 2725000 szczepień wspomnianym preparatem. Ze względu na liczne skutki uboczne i przypadki rzadkiej zakrzepicy, zdecydowano, że szczepionka nie jest aplikowana osobom poniżej 55. roku życia. Jeśli ktoś otrzymał pierwszą dawkę, to drugą zastępuje preparat koncernów Pfizer lub Moderna.

W piątek francuska minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher ujawniła, że UE może nie odnowić kontraktu na szczepionki z firmą AstraZeneca na rok 2022. Podkreśliła, że wkrótce na rynku pojawią się  na unijnym rynku nowe szczepionki koncernów Novavax i Sanofi, a obecnie już dostępne są w Unii preparaty powodujące niewiele skutków ubocznych. Tymczasem lista krajów, gdzie wstrzymano szczepienie AstraZeneką, wciąż się wydłuża.

Przypominamy również, że szef zespołu ds. oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków (EMA) Marco Cavaleri stwierdził, iż “obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneki przeciw COVID-19 a bardzo rzadkimi, nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi”. Zdaniem Cavaleriego, Europejska Agencja Leków (EMA) nie wie obecnie co powoduje zakrzepy po szczepieniu, trzeba to ustalić, ale wkrótce „agencja stwierdzi, że związek jest, ale jak do tego dochodzi, trzeba to ustalić”.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w mijającym tygodniu, że wiarygodnym partnerem UE okazały się firmy Pfizer i BioNTech, które "honorują swoje zobowiązania", w odróżnieniu od AstraZeneki – informuje RMF FM.

Szczepionka na COVID-19 i zespół przesiąkania włośniczek

Na zakrzepach się jednak nie kończy, bo jak podaje Interia, coraz głośniej robi się o kolejnym występującym skutku ubocznym po ten szczepionce. Jak podaje belgijska gazeta "Het Nieuwsblad", chodzi o badanie występowania po podaniu szczepionki zespołu przesiąkania włośniczek, bardzo rzadkiej choroby charakteryzującej się wyciekiem płynu z naczyń krwionośnych prowadzącym do obrzęku tkanek.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca kontynuowanie szczepienia AstraZeneką, ponieważ  ""orzyści z podawania szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca przewyższają związane z nią ryzyka". Minister Zdrowia Adam Niedzielski również zapewnia, że szczepionka jest bezpieczna i będzie używana w Polsce, a do tego uspokaja, że "na ponad pół mln osób zaszczepionych szczepionką od AstraZeneca jest jedynie 0,36 proc. NOP-ów (niepożądane odczyny poszczepienne)".

EMA potwierdziła wcześniej, że połączenie przypadków zakrzepów krwi i obniżonej liczby płytek krwi jest bardzo rzadkim i niepożądanym działaniem szczepionki Vaxzevria firmy AstraZeneca. Trwa również badanie zdarzeń zakrzepowo-zatorowych po szczepieniu szczepionką Johnson & Johnson – informuje Interia.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej