18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niepokojące doniesienia

Zmutowany koronawirus pokona szczepionki? Prezes Pfizera ostrzega

Bartłomiej Ciepielewski
02.02.2021  09:24
Szczepionki poradzą sobie z mutacjami?
Szczepionki poradzą sobie z mutacjami? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Naukowcy są pewni, że prędzej czy później szczepionki przeciw COVID-19 staną się nieskuteczne. Nowe mutacje koronawirusa będą wymagały stworzenia nowego preparatu. Doniesienia te potwierdza Albert Bourla, prezes Pfizera.

Albert Boula przyznał, że scenariusz zakładający powstanie koronawirusa odpornego na szczepionki, jest "wysoce prawdopodobny. Firmy już teraz pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą sprawnie modyfikować preparaty na potrzeby nowych mutacji wirusa. Niestety może się okazać, że dwa szczepienia przeciw COVID-19 to o wiele za mało.

Szczepionki pokonają zmutowanego koronawirusa?

Prezes Pfizera zadeklarował, że koncern pracuje nad możliwością uzyskania szczepionki w ciągu 100 dni od wykrycia nowej mutacji koronawirusa. Każdy z preparatów będzie jednak rygorystycznie testowany przed dopuszczeniem na rynek.

Według wstępnych badań szczepionki poprawnie radzą sobie z brytyjską i afrykańską mutacją, jednak wykazują wobec nich obniżoną skuteczność. Podstawowy wariant wirusa jest znacznie bardziej podatny na działanie produkowanych do tej pory środków.

Skuteczność preparatu Johnson&Johnson w przypadku południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa spada poniżej 66 procent. Jeszcze gorzej radzą sobie szczepionki amerykańskiego koncernu Novavax, których niezawodność wobec mutacji oceniana jest na 50 procent. Nieznane pozostają natomiast wyniki preparatu Pfizer i BioNtech.

Czytaj także
Przeczytaj więcej