18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ogólnoświatowe zagrożenie

ZMUTOWANY WIRUS ATAKUJE. Minister zdrowia: "jest poza kontrolą"

20.12.2020  13:20
Zmutowana wersja koronawirusa atakuje
Zmutowana wersja koronawirusa atakuje Fot: Planeta.pl

Wielka Brytania jak Wuhan? W Zjednoczonym Królestwie pojawiła się zmutowana, bardzo niebezpieczna wersja koronawirusa SARS-COV-2. Kolejne kraje zawieszają połączenia kolejowe i lotnicze z Wyspami, a premier Boris Johnson wprowadził w części kraju lockdown.

Problem jest naprawdę poważny. Wykryty niedawno wariant koronawirusa VUI2020/12/01 jest dużo bardziej zaraźliwy - nawet o 70 procent. W związku z tym w części regionów w Wielkiej Brytanii wprowadzono czwarty stopień restrykcji, zakazując między innymi wychodzenia z domów. Kolejne kraje próbują teraz odciąć się od wyspiarzy.

Loty do Wielkiej Brytanii odwołane

Jako pierwsi decyzję o zawieszeniu wszelkich połączeń z Wielką Brytanią podjęli Holendrzy. Od godziny 6.00 rano w niedzielę odwołane zostały wszystkie loty z i na Wyspy. Zakaz obowiązywać ma aż do 1 stycznia. Podobną decyzję w niedzielę podjął premier Belgii Alexander De Croo, który wstępnie ogłosił odwołanie lotów i pociągów do Wielkiej Brytanii na 24 godziny.

Jest bardzo wiele pytań dotyczących tej nowej mutacji i czy nie ma jej jeszcze na kontynencie. Miejmy nadzieję, że we wtorek sytuacja będzie bardziej klarowna  - powiedział.

Kolejny kraj, który rozważa zawieszenie połączeń z Wielką Brytanią, to Niemcy. Agencja AFP donosi, że jest to "poważna opcja". W Berlinie mają być "pod presją czasu" oceniane dostępne informacje i prowadzone rozmowy z europejskimi przywódcami państw.

Zmutowany koronawirus w Polsce?

Ważną decyzję w związku z mutacją koronawirusa podjął w niedzielę po południu rząd Czech. Polscy sąsiedzi wprowadzają obowiązkową, 10-dniową kwarantannę dla każdego, kto przyjedzie do ich kraju z Wielkiej Brytanii. Osoby poddane izolacji będą mogły zgłosić się po test na koronawirusa po 5-7 dniach od przyjazdu - jeśli okaże się negatywny, będą zwalniane z kwarantanny. Nowe zasady wprowadzone są natychmiast i dotyczą wszystkich osób, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Wielkiej Brytanii.

Jak na razie nie wiadomo, czy jakiekolwiek ograniczenia rozważa Polska. Choć w Wielkiej Brytanii mieszka ogrom Polaków, a część z nich może zechcieć przyjechać do ojczyzny na święta, dodatkowych obostrzeń nie widać i nie słychać.

Czytaj także
Przeczytaj więcej