18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nowa stara epidemia

Żółta febra wróciła. Nie żyje co trzeci zakażony

Emilia Waszczuk
04.12.2020  21:53
Żółta febra wróciła. Nie żyje co trzeci zakażony
Żółta febra wróciła. Nie żyje co trzeci zakażony Fot: Will Rodrigues/Shutterstock

Koszmarne wieści z Nigerii. W najbardziej zaludnionym kraju Afryki pojawiła się żółta febra. Nie żyje już co trzeci zakażony.

Stało się to, co przewidywali eksperci - pandemia koronawirusa SARS-COV-2 powoduje powrót chorób, o których świat niemal już zapomniał. Światowa Organizacja Zdrowia podała w piątek, że Nigerię opanowała epidemia żółtej febry.

Żółta febra przenoszona jest głównie przez tropikalne i subtropikalne komary. Choć szczepionkę przeciw niej dawno wynaleziono, jest ona tania i w niemal 100 procentach skuteczna, choroba powróciła i paraliżuje afrykański kraj.

Epidemia żółtej febry w Nigerii

Febra występuje w pasie okołorównikowym, który obejmuje 33 kraje Afryki i 11 krajów Ameryki Południowej. Teraz zaatakowała w Nigerii, która jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki - liczy sobie aż 174 miliony mieszkańców.

Z powodu koronawirusa wiosną wstrzymano program szczepień, powrócono do niego dopiero w październiku i planowano zaszczepić 30 milionów osób. Niestety, już w listopadzie odkryto ogniska żółtej febry. Do dziś - oficjalnie - potwierdzono tam 530 przypadków zakażeń, z czego aż 172 osoby zmarły.

Żółta febra śmiertelnie niebezpieczna

Żółta febra, zwana także żółtą gorączką, to choroba wywoływana przez wirusa z grupy flawiwirusów. Pierwsze objawy występują już 3 do 5 dni po ukąszeniu przez zakażonego komara.

W większości przypadków zakażenie u człowieka przebiega stosunkowo łagodnie, dając takie objawy jak gorączka, dreszcze, ból głowy, mięśni i pleców, wymioty i nudności, utrata apetytu i zmęczenie. Objawy w łagodnej postaci utrzymują się przez kilka dni.

Niestety, aż u 15 procent zakażonych dochodzi do toksycznej fazy choroby, w której pojawia się nawracająca gorączka i żółtaczka (to od niej wzięła się nazwa "żółta gorączka") wywołana uszkodzeniem wątroby. U pacjentów dochodzi do krwawienia z jamy ustnej, nosa, oczu oraz przewodu pokarmowego. Może dojść do krwawych wymiotów i wstrząsu. Szacuje się, że fazy tej nie przeżywa aż połowa pacjentów. Pozostali zdrowieją i nabywają odporność na resztę życia.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze