18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska była przeciwko

ACTA 2: państwa UE przyjęły dyrektywę

15.04.2019  17:44
W Polsce dyrektywa wzbudza spore kontrowersje
W Polsce dyrektywa wzbudza spore kontrowersje Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

ACTA 2, czyli kontrowersyjna dyrektywa o prawach autorskich, została w poniedziałek przyjęta przez państwa członkowskie UE. Polska i pięć innych krajów głosowały przeciwko.

Budząca kontrowersje dyrektywa porusza temat praw autorskich i wykorzystania cudzego dzieła w Internecie.  Budzi ona ambiwalentne reakcje, gdyż część internautów i polityków uważa, że zagrozi ona ich wolności słowa. Tymczasem większość krajów członkowskich UE zagłosowała za dokumentem.

ACTA 2 przyjęte przez kraje UE

Proces legislacyjny dyrektywy trwa. Jego pierwszym etapem było porozumienie między państwami członkowskimi, które pojawiło się jeszcze w lutym. Potem zawarto też w tej sprawie kompromis między krajami UE, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Ten kompromis poparty został oficjalnie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w marcu. Kolejnym krokiem było głosowanie państw należących do Unii. To dobyło się dzisiaj, za dyrektywą opowiedziała się większość z nich.

Polska była przeciwko ACTA2

Polska w zasadzie od samego początku opowiadała się przeciwko dokumentowi. Tak było i w tym przypadku. Nasi przedstawiciele głosowali na „nie”. Według portalu „Interia”, obok Polski, wśród głosów sprzeciwu pojawiły się także te z Luksemburga, Holandii, Włoch, Szwecji i Finlandii. Mimo to dyrektywa została przyjęta.

Przeczytaj więcej
Komentarze