18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

„Znów spróbuje”

Amerykanie alarmują! Putin zrobi to w ciągu kilku tygodni

22.03.2023  15:36
Nowa ofensywa Rosji
Nowa ofensywa Rosji Fot: Anton Veselov/Shutterstock

Biały Dom podaje, że najbliższe tygodnie będą kluczowe dla przebiegu wojny w Ukrainie. Według informacji Wirtualnej Polski, John Kirby ostrzegł, że w ciągu najbliższych tygodni Władimir Putin może przypuścić kolejną ofensywę na szeroką skalę.

Według informacji Białego Domu, które przekazał rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, w najbliższych tygodniach Rosja może ponowić próbę szerokiej ofensywy w kilku miejscach jednocześnie. Wojsko rosyjskie ma się już szykować do dużego ataku militarnego w wojnie na Ukrainie.

Jesteśmy przekonani, że prezydent Putin spróbuje przypuścić kolejną ofensywę, być może na wielu odcinkach frontu jednocześnie

- powiedział John Kirby w CNN.

Zbliża się ofensywa Rosjan w wojnie w Ukrainie

Choć Rosja napotkała liczne problemy w okolicach Bachmutu i być może nie zajmą tego miasta, John Kirby uważa, że armię Putina stać będzie na szeroką ofensywę w wielu miejscach. Możliwe, że kłopoty pod Bachmutem związane są z tym, że Rosjanie przenieśli swoje wojska w inne liczne miejsca na liniach walk.

Zarazem USA zapewnia, że Ukraina dostanie od władz USA „to, czego potrzebuje, gdziekolwiek zdecyduje się walczyć”.

Oznacza to, że Ukraina dostanie więcej broni, pomoc logistyczną i wsparcie wywiadowcze

- ogłosił Kirby.

Czy Ukraina wycofa się z Bachmutu?

Zdaniem komentatorów jednym z punktów spornych pomiędzy stroną ukraińską a amerykańską był wspomniany wcześniej Bachmut. Pojawiają się obawy, czy Kijów nie powinien się wycofać z miejscowości, żeby nie marnować ludzi i sprzętu, gdy Rosjanie mają tam tak dużą przewagę. O to Kirby’ego zapytała dziennikarka CNN.

Kirby ocenił, że teren jest „bardzo trudny”, a Ukraińcy „walczą dzielnie”. Zaznaczył, że sojusznik ukraiński traktuje ten odcinek jako obecny priorytet wojny. Tymczasem Ukraina przygotowuje się do wiosennej ofensywy, do której wykorzysta zachodnią broń.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także