18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie żyje Amos Oz. Wybitny pisarz miał 79 lat

Redakcja
28.12.2018  16:27
Amos Oz nie żyje

Wybitny izraelski pisarz i publicysta, Amos Oz nie żyje. Artysta przegrał walkę z rakiem. Miał 79 lat.

O śmierci znanego na całym świecie, cenionego izraelskiego pisarza poinformowała na Twitterze jego córka - Fania Oz-Salzberger. Z jej wpisu wynika, że artysta odszedł w środku nocy, we śnie.

"Dziękuję wszystkim, którzy go kochali" - napisała.

Amos Oz - sylwetka artysty

Amos Oz urodził się 4 maja 1939 roku w Jerozolimie. W młodości służył jako żołnierz i brał udział między innymi w wojnie sześciodniowej w 1967 roku i wojnie Jom Kipur w 1973 roku.

Jako pisarz debiutował w 1965 roku zbiorem opowiadań "Tam, gdzie wyją szakale". Jego najbardziej znane dzieła to między innymi "Firma", "Mój Michał", "Czarna skrzynka" czy przeniesiona przez Natalie Portman na wielki ekran "Opowieść o miłości i mroku".

Oz przez lata wymieniany był jako potencjalny laureat Literackiej Nagrody Nobla. W 2013 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. 

Pisarz był też silnie zaangażowany politycznie - opowiadał się i apelował o pojednanie Żydów z Palestyńczykami w Izraelu.

Przeczytaj więcej
Komentarze