18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Iran chciał katastrofy?

Atak na tankowiec. "Dron z bombą"

Wojciech Kozicki
16.11.2022  14:28
Atak na tankowiec PAcific Zircon. "Dron z bombą"
Atak na tankowiec PAcific Zircon. "Dron z bombą" Fot: Value Stock Images/East News,

Atak na tankowiec. Potwierdzono, że dron przenoszący bombę uderzył wieczorem w statek Pacific Zircon. Kto jest sprawcą ataku i dlaczego chciał doprowadzić do katastrofy? Incydent potwierdził rzecznik Piątej Floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, która operuje na Bliskim Wschodzie. 

Atak na tankowiec Pacific Zircon. Dron uzbrojony w bombę trafił w statek należący do izraelskiego miliardera Idana Ofera. Jak podaje agencja Associated Press, do ataku doszło we wtorek u wybrzeży Omanu. Tankowiec pływał pod liberyjską banderą. Jest obsługiwany przez singapurską firmę Eastern Pacific Shipping. Jest to spółka należąca do wspomnianego miliardera.

Atak na tankowiec. Iran chciał katastrofy?

Kto przeprowadził atak na tankowiec? Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku na tankowiec. Nieoficjalnie podano, że prawdopodobnie agresorem był Iran i powiązane z nim bojówki, które już wcześniej przeprowadzały ataki na statki przepływające przez Cieśninę Ormuz. Przykładowo, w 2021 roku w podobny sposób został zaatakowany tankowiec Mercer Street i zginęły 2 osoby. We wtorkowym ataku podobno nikt nie odniósł obrażeń, ani nie doszło do wycieku ropy z tankowca. Załoga jest bezpieczna i doszło jedynie drobnego uszkodzenia kadłuba.

Jak informuje właściciel statku, przewoził on ładunek ropy naftowej i „został trafiony przez pocisk w odległości 150 mil morskich od wybrzeży Omanu” – pisze Wprost.pl.

logo Tu się dzieje