18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mocni w gębie

Białoruś otrzyma broń jądrową, grozi Polsce atakiem. „Grzyb atomowy”

28.03.2023  16:09
Czy Białoruś ma broń jądrową? Mińsk grozi Polsce
Czy Białoruś ma broń jądrową? Mińsk grozi Polsce Fot: exsilentroot/Shutterstock

Putin poinformował niedawno, że rozmieści na terenie Białorusi broń jądrową. Ta wieść spodobała się propagandystom Łukaszenki, którzy wystosowali pod adresem Polski wiele gróźb.

Władimir Putin ogłosił, że z początkiem lipca na Białorusi zakończona zostanie budowa magazynu przeznaczonego do składowania taktycznej broni jądrowej. Natomiast 3 kwietnia rozpocznie się szkolenie personelu. Te działania są odpowiedzią na zapowiedzi Zachodu o przekazaniu Ukrainie amunicji zawierającej zubożony uran.

Nie jest to broń jądrowa w żadnym sensie, ale dzięki odpowiednim skojarzeniom opinii publicznej (uranu z bronią jądrową) Putin wykorzystuje tę zapowiedź jako uzasadnienie własnego nuklearnego posunięcia. Białoruś entuzjastycznie zareagowała na ruch Putina, a propagandyści zaczęli już grozić Polsce bronią nuklearną.

Warszawa będzie się topić”

Na antenie państwowej telewizji Białorusi Ryhor Azaronak, 28-letni dziennikarz, nie ukrywał swojego zadowolenia i nie szczędził gróźb pod adresem m.in. Polski.

No co, wrogowie, kwiczycie? Białoruś jest państwem nuklearnym! Państwem, które w przypadku ataku na jego terytorium może odpowiedzieć taktyczną bronią nuklearną

- szalał w studio propagandzista, odurzony wizją apokalipsy.

Będzie się topić Warszawa, a Wilno zatonie. Będziemy oglądać matowy zachód słońca i to, jak grzyb atomowy będzie się unosił nad polskim bagnem. Nie pchajcie się panowie, bo was napromieniujemy. Sami nas zmusiliście, więc nie narzekajcie - zostaliście ostrzeżeni

- walczył o podwyżkę Azaronak.

Co oznacza broń jądrowa na Białorusi? Czy Łukaszenka użyje bomby atomowej?

Analitycy z Ośrodka Studiów Wschodnich oceniają, że poprzez przemieszczenie broni jądrowej na Białoruś nie wzrośnie ryzyko jej użycia na ukraińskim froncie. To jedynie dalszy etap włączenia Mińska pod pieczę Moskwy.

Będzie natomiast kolejnym potwierdzeniem inkorporacji Białorusi do rosyjskiej przestrzeni militarnej. Działania Moskwy ułatwia konstytucyjna rezygnacja Białorusi ze statusu państwa bezatomowego (w lutym 2022 r.), dopuszczająca możliwość rozmieszczenia na jej terytorium rosyjskiej broni jądrowej

- pisze Ośrodek Studiów Wschodnich.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także