18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tusk ma pewien pomysł

Brexit dopiero w przyszłym roku?

Jacek Słowik
05.04.2019  17:33
Donald Tusk ma plan na brexit?
Donald Tusk ma plan na brexit? Fot: Flickr

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE przestało już bawić nawet miłośników memów. Tymczasem rozwiązanie może mieć Donald Tusk, który wpadł na pomysł „elastycznego wyjścia”.

Wydaje się, że brexit całkowicie wymknął się spod kontroli Wielkiej Brytanii. Termin wyjścia wciąż jest przesuwany, a porozumienia nie ma. Być może rozwiązanie znalazł Donald Tusk, który ma rzekomo pomysł na „elastyczne” wydłużenie brexitu o rok.

Brexit w kwietniu

Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May próbowała już chyba wszystkiego, by przekonać parlamentarzystów do proponowanej umowy wyjścia z UE. Doszło nawet do tego, że obiecała dymisję, gdy tylko umowa zostanie przegłosowana. Nie poskutkowało. Brytyjski parlament nadal kłóci się o umowę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a jego termin wciąż jest przesuwany. Ostatnie ustalenia wskazały na 12 kwietnia jako datę, do kiedy Wielka Brytania musi się określić i zdecydować czy żegna się z UE bez umowy, czy też akceptuje jej warunki. Tyle, że jedno i drugie rozwiązanie wciąż spotyka się z negacją, przez co również ten termin przestaje być realny.

Elastyczny brexit

Jak podała stacja BBC, pomysł na rozwiązanie problemu może mieć Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który zwołał  w tej sprawie nadzwyczajny szczyt unijny na 10 kwietnia. Według informatora stacji, w jego trakcie Tusk zaproponuje „elastyczne” wydłużenie brexitu o rok. Miałoby to oznaczać, że Wielka Brytania ma rok na to, aby podjąć decyzję, czy wychodzi i jeśli tak, to na jakich zasadach. Oczywiście proces ten mógłby rozpocząć się szybciej, o ile brytyjski parlament dojdzie w tej sprawie do porozumienia.

Propozycję szefa Rady Unii Europejskiej muszą zaaprobować przedstawiciele krajów członkowskich, by mogła ona zostać wcielona w życie.

Czytaj także
Przeczytaj więcej