18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kiedy Wielka Brytania opuści Unię?

Brexit znowu opóźniony. Tym razem o kilka miesięcy

11.04.2019  09:59
Rada Europejska znów przesunęła termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii
Rada Europejska znów przesunęła termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Fot: AP/Associated Press/East News

Podczas Szczytu Rady Europejskiej po raz kolejny udało się przełożyć wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tym razem przesunięto go o kilka miesięcy, by dać Wielkiej Brytanii czas na decyzję.

Sytuacja Wielkiej Brytanii coraz bardziej przypomina mema z kotem, który stoi przed otwartymi drzwiami i nie wie co chce zrobić. Już po raz trzeci Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał wczoraj nadzwyczajny szczyt, by zadecydować o przesunięciu terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej?

Do wczorajszego wieczora, decyzja o formie wyjścia miała zapaść do najbliższego piątku (12.04). Gdyby tak się nie stało, nastąpiło by wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy, co mogło przynieść trudne do przewidzenia skutki. Theresa May nie zdołała przekonać brytyjskiego rządu do proponowanej umowy wyjścia, więc rozwiązania były dwa: albo dać się sprawie toczyć i doprowadzić do szybkiego wyjścia bez umowy, albo spróbować przesunąć termin o kolejne miesiące.

Jest nowy plan

Donald Tusk podczas szczytu przedstawił propozycję roczną, która polegać miała na tym, że Wielka Brytania ma rok na podjęcie decyzji i porozumienie się w sprawie umowy wyjścia. Jeśli udałoby się je osiągnąć wcześniej, może opuścić UE przed upływem roku. Tymczasem członkowie Rady Europejskiej wspólnie podjęli decyzję, że formuła elastyczna pozostanie, ale termin ustalili nie na rok, a do 31 października.To oznacza, że rząd Theresy May ma czas do końca października, by dojść do porozumienia w sprawie brexitu. Jeśli osiągnie je szybciej, wcześniej będzie opuści Unię Europejską. Jeśli nie uda się tego osiągnąć do końca ustalonego terminu – znów pojawi się ryzyko niekontrolowanego wyjścia bez umowy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej