18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dezorganizacja

Brytyjski wywiad ujawnia. Tak źle w Rosji jeszcze nie było

24.03.2023  11:25
Informacje brytyjskiego wywiadu o wojnie w Ukrainie
Informacje brytyjskiego wywiadu o wojnie w Ukrainie Fot: Asatur Yesayants/Shutterstock

Polska Agencja Prasowa przybliża raport resortu obrony Wielkiej Brytanii. Zgodnie z informacjami brytyjskiego wywiadu, w rosyjskiej armii nastąpiła dezorganizacja wpływająca na szkolenie sił zbrojnych.

W piątkowym raporcie resortu obrony Wielkiej Brytanii mowa jest o tym, że rosyjskie wojska uciekają się do szkoleń swojego personelu pod okiem znacznie mniej doświadczonej armii Białorusi. To świadczy o tym, w jak poważnym stopniu inwazja na Ukrainę zdezorganizowała system szkolenia sił zbrojnych Rosji, podaje PAP.

W połowie marca na poligonie Obuz-Lesnowski pod Baranowiczami, w zachodniej części Białorusi, rozmieszczono co najmniej 1000 żołnierzy z Rosji. Chociaż nie odnotowano nowej rotacji wojsk, Rosjanie najprawdopodobniej pozostawili tam obóz namiotowy, co sugeruje, że rozważają kontynuację programu szkoleniowego

- czytamy w komunikacie brytyjskiego ministerstwa opublikowanym na Twitterze.

Wielkie niedobory w rosyjskiej armii

Resort podkreślił, że takie działania Kremla wskazują na poważny niedobór instruktorów wojskowych, w większości wysłanych na front w Ukrainie. Współpraca militarna z Białorusią służy też jednak celom politycznym - podkreśleniu wsparcia reżimu w Mińsku dla agresywnych działań Moskwy, pisze Polska Agencja Prasowa.

Białoruskie wojska nie dołączyły do rosyjskiej armii podczas inwazji na sąsiedni kraj, lecz miński reżim Alaksandra Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego 2022 roku natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie siły dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, a także ataków przy pomocy dronów produkcji irańskiej.

Informację podała Polska Agencja Prasowa.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także