18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Budzi się wulkan w Europie. Polskę czeka katastrofa?

Redakcja
13.02.2019  10:28
Niemcy i możliwy wybuch wulkanu. Erupcja Lacher See to potencjalna katastrofa w Europie, w tym w Polsce. spadłyby kwaśne deszcze. Wystepują już trzęsienia ziemi
Niemcy i możliwy wybuch wulkanu. Erupcja Lacher See to potencjalna katastrofa w Europie, w tym w Polsce. spadłyby kwaśne deszcze. Wystepują już trzęsienia ziemi Fot: Youtube.com/conrebbi / jezioro Lacher See

Budzi się kolejny wulkan w Europie. Tym razem jest to poważne zagrożenie dla Polski. Katastrofa może wydarzyć się niedaleko polskich granic.

Niemcy żyją na tykającej bombie. Wulkan Lacher See w Nadrenii-Palatynacie w zachodnich Niemczech wykazuje coraz większą aktywność. Jak przypomina dw.com, ostatni raz wybuchł 13 tys. lat temu i była to gigantyczna katastrofa w Europie. Gdy nastąpiła erupcja wulkanu, wyrzucił z siebie kilkadziesiąt kilometrów sześciennych popiołów i pumeksu.

Niebezpieczny wulkan w Niemczech

Niemieccy geofizycy ostrzegają, że znów może nastąpić wybuch wulkanu Lacher See. W położonym nad nim jeziorze na powierzchni widać bąbelki dwutlenku węgla. Występują też trzęsienia ziemi. To znaczy, że magma jest coraz bliżej powierzchni.

Ten wulkan to zagrożenie dla całej Europy. Mógłby spowodować uszkodzenie gleb, ochłodzenie klimatu, a tym samym kryzys w rolnictwie. W wyniku wybuchu ucierpiałaby Polska, m.in. spadłyby na tej terenie kwaśne deszcze.

Nie możemy powiedzieć, że wybuch wulkanu jest pewny i nie umiemy określić, kiedy mógłby nastąpić. Mamy jednak dowody, że sejsmiczna aktywność narasta i zagrożenie jest poważne – powiedział Dr. Torsten Dahm z GFZ Potsdam. (dw.com)

Wulkany w Europie

Wulkany w Europie wykazują coraz większa aktywność i są coraz bardziej niebezpieczne. Wulkan Katla („Dzbanek”) na Islandii może wkrótce sparaliżować Stary Kontynent. Superwulkan we Włoszech również powoli się budzi i może zamienić Pola Flegrejskie (Campi Flegrei) w piekło.

Przeczytaj więcej
Komentarze