18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pojawiło się nowe zagrożenie

Cyklon Idai. Ofiar może być ponad 1000

Wojciech Kozicki
24.03.2019  15:17
Cyklon Idai uderzył w Mozambik - rośnie liczba ofiar
Cyklon Idai uderzył w Mozambik - rośnie liczba ofiar Fot: YASUYOSHI CHIBA/AFP/East News

Cyklon Idai uderzył w Mozambik ponad tydzień temu, ale wciąż nie jest dokładnie znana liczba ofiar śmiertelnych. Jak na razie podaje się, że zginęło 400-600 osób, chociaż prezydent kraju ostrzega, że będzie ich ponad 1000. Pojawiają się też nowe zagrożenia, które mogą zebrać śmiertelne żniwo w regionie.

W całej Afryce cyklon Idai mógł dotknąć nawet ponad 2,5 miliona osób. Żywioł i towarzysząca mu powódź dotknęły w samym Mozambiku ponad pół miliona osób. Minister ds. gruntów, ochrony środowiska i rozwoju okręgów wieiskich Celso Ismael Correia poinfoirmował, że 1500 osób w Mozambiku potrzebuje natychmiastowej pomocy i ewakuacji. CNN.com pisze, że woda wyrzuciła na brzeg jak na razie 300-400 ciał.

Powódź w Mozambiku - rośnie liczba ofiar

W zalanych regionach wiele osób wciąż jest uwięzionych na dachach domów. Mężczyzna, który uratował się z powodzi, powiedział „Sky News”, że nie otrzymali żadnej pomocy od rządu.

Wiele dróg i mostów zostało zniszczonych. Transport i podróżowanie są niemal niemożliwe – powiedział Israel Dikinya, który jest rzecznikiem regionu Chikomba. (newzimbabwe.com)

Epidemia w Afryce - ryzyko rośnie

Kataklizm, który spustoszył kraj, to prawdopodobnie dopiero początek tragedii. Teraz zabijać mogą choroby. Otworzono już centrum leczenia cholery, bo rośnie ryzyko wybuchu epidemii. Pierwsze przypadki tej choroby odnotowano już w miejscowości Beira. Niektóre szpitale zostały zniszczone, więc może być trudno zatrzymać rozprzestrzenianie się infekcji i leczyć chorych.

Jak podaje pbs.org, kanalizacja i oczyszczalnie zostały zniszczone, więc poziom higieny jest w opłakanym stanie. Wiele osób od tygodnia nie ma dostępu do czystej wody. Wciąż panuje też chaos, a ludzie głodują.

Zagrożenie powodziowe jest nadal wysokie. BBC.com pisze o rzekach Buzi i Zambezi, które każdej chwili mogą znowu wylać.

Zobacz także
Przeczytaj więcej
Komentarze