18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To zmieniłoby wszystko

Czy w końcu będzie no-fly zone? Niemcy są przeciwko

16.11.2022  14:47
Będzie no-fly-zone?
Będzie no-fly-zone? Fot: Dita Alangkara/Associated Press/East News

Ustalenie NATO-wskiej strefy zakazu lotów (no-fly zone) zażegnałoby ryzyko dalszych przygranicznych prowokacji rosyjskich, które wczoraj (15.11) skończyły się tragicznie.

No-fly zone zmieniłoby oblicze wojny, ponieważ mogłoby objąć przygraniczną część Ukrainy. Nie tylko zniwelowałoby to ryzyko dalszych prowokacji rosyjskich, które w końcu przyniosły sukces, ale odciążyłoby również ukraińską obronę przeciwlotniczą, potrzebną w innych częściach kraju.

Niemcy reagują

Jak podaje Reuters sojusznicy NATO wyraziły już pierwsze opinie w tym temacie. Jasne jest, że rozpoczęcie używania broni pod szyldem NATO, która skierowana byłaby de facto przeciwko Rosji, mogłoby być czytane jako dążenie do eskalacji konfliktu.

Ustanowienie strefy zakazu lotów groziłoby bezpośrednią konfrontacją Rosji z NATO. Razem ze wszystkimi naszymi sojusznikami jesteśmy zgodni, że chcemy uniknąć dalszej eskalacji tej wojny na Ukrainie

- powiedział rzecznik niemieckiego rządu.

Rzecznik zaoferował jednak wsparcie dla polskiej obrony przeciwlotniczej. Nie da się ukryć, że to rozwiązanie jest leczeniem objawów, zamiast pozbyciem się skutku. NATO zdaje się mieć jednak związane ręce i woli chronić obszarów lubelskiego pola, zamiast NATO-owskiej granicy (a przy okazji infrastruktury energetycznej Ukrainy).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także