18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Leki osiągnęły limit"

Ujawnili dlaczego papież abdykował. List przed śmiercią

Wojciech Kozicki
27.01.2023  16:42
Dlaczego Benedykt XVI abdykował? List papieża przed śmiercią
Dlaczego Benedykt XVI abdykował? List papieża przed śmiercią Fot: Donatella Giagnori / EIDON /REPORTER/REPORTER/East News

Od kiedy zmarł papież Benedykt XVI na jaw wychodzą kolejne tajemnice i skandale w Watykanie. Tym razem ujawniono kulisy i powód jego abdykacji. Światło dzienne ujrzał list Benedykta XVI, który napisał przed śmiercią. Dlaczego Ratzinger zrezygnował?

Papież Benedykt XVI i kolejny skandal po śmierci. Niedawno zdecydowano, że będzie toczył się pośmiertnie proces dotyczący tuszowania afer pedofilskich w kościele. Teraz ujawniono list, który napisał kilka tygodni przed śmiercią. Wyszły na jaw kulisy abdykacji niemieckiego papieża. Trwające od lat problemy z bezsennością miały być "głównym powodem" abdykacji papieża Benedykta XVI w 2013 roku. 

Dlaczego papież zrezygnował? LKist Benedykta XVI przed śmiercią

Niemieckie media ujawniły, że papież od 2005 roku, a więc od początku pontyfikatu, zmagał się z bezsennością. Przekazał to niedługo przed śmiercią swojemu biografowi Peterowi Seewaldowi.

W wiadomości wysłanej do swojego biografa, Petera Seewalda, Benedykt XVI napisał, że "mocne" leki przepisane mu przez lekarza sprawiają, że nie jest w stanie wypełniać swoich obowiązków w roli głowy Kościoła katolickiego. Do treści listu dotarł niemiecki magazyn "Focus" – pisze Wirtualna Polska.

Jak podaje WP.pl, list emerytowanego papieża datowany jest na 28 października 2o22 roku. W liście Ratzinger wyznał, że w pewnym momencie „nawet leki osiągnęły swój limit”, przez co nie mógł zarządzać kościołem. Podczas pielgrzymki znalazł swoją zakrwawioną chusteczkę i wyznał, że najwyraźniej musiał upaść w łazience. Wówczas lekarz papieża miał nalegać na "ograniczenie" stosowania przez Benedykta XVI środków nasennych.

logo Tu się dzieje