18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Poznaliśmy raport Muellera

Donald Trump współpracował z Kremlem?

Jacek Słowik
25.03.2019  17:46
Donald Trump nie współpracował z Rojsanami przy okazji wyborów prezydenckich
Donald Trump nie współpracował z Rojsanami przy okazji wyborów prezydenckich Fot: a katz/Shutterstock

Donald Trump nie układał się z Rosją podczas wyborów prezydenckich i może spać spokojnie. Tak brzmi główna teza raportu Muellera.

To koniec jednej z gorętszych teorii spiskowych ostatnich kilku lat. Według informacji znajdujących się w raporcie Muellera, sztab wyborczy Donalda Trumpa nie współpracował z Rosją, choć ta maczała palce w wyborach prezydenckich w USA.

Rosja i Donald Trump w zmowie?

Zaraz po wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku zaczęły pojawiać się informacje, jakoby sztab wyborczy Donalda Trumpa działał w zmowie z Kremlem w celu wygrania wyborów. Sprawą zajął się wtedy prokurator specjalny Robert Mueller,który przez dwa lata badał sprawę i gromadził dowody. W minioną niedzielę poznaliśmy owoc jego pracy, czyli tzw. Raport Muellera.

Trump niewinny

Choć wielu przeciwników obecnego prezydenta USA liczyło na pogrążenie Donalda Trumpa, ten scenariusz się nie uda. Z raportu przygotowanego przez Muellera wynika bowiem, że sztab wyborczy Donalda Trumpa nie miał nic wspólnego z działaniami Rosji przy okazji wyborów prezydenckich. Kolejnym ważnym zarzutem wobec Trumpa było także spowodowanie obstrukcji wymiaru sprawiedliwości poprzez zwolnienie szefa FBI. Tutaj co prawda Mueller nie wysnuł konkretnych wniosków, ale prokurator generalny William Barr i jego zastępca Rodd Rosenstein doszli do konkluzji, że to również nietrafiony zarzut. Prezydent Donald Trump skomentował to na Twitterze wpisem „Żadnej zmowy, żadnego utrudniania, całkowite i pełne oczyszczenie. Niech Ameryka nadal będzie wielka”.

Rosjanie ingerowali w wybory w USA

Mimo rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących prezydenta USA, raport Muellera wykazał, że doszło do ingerencji Kremla w wybory w Stanach Zjednoczonych. Co prawda sztab wyborczy Donalda Trumpa nie był w to zaangażowany, a nawet odmówił takiej współpracy. Stwierdzono jednak, że Rosjanie prowadzili intensywną kampanię na rzecz Trumpa w mediach społecznościowych. Odpowiedzialni są także za wykradnięcie i opublikowanie maili kierownictwa Partii Demokratycznej.

Zobacz także