18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

A były psiapsióły

Ekspert: Putin planuje zamach na prezydenta oraz aneksję TEGO kraju

28.11.2022  11:41
Od psiapsi do wrogów? Putin planuje zamach na Łuakszenkę
Od psiapsi do wrogów? Putin planuje zamach na Łuakszenkę Fot: AP/EAST NEWS

Ukraińscy oraz amerykański eksperci oceniają, że Putin wysyła jasne sygnały do Alaksandra Łukaszenki, że jest zniecierpliwiony jego działaniami. Może w końcu przeprowadzić zamach na jego życie i przejąć pełną władzę nad Białorusią.

W sobotę 26 listopada poinformowano o śmierci białoruskiego ministra spraw zagranicznych Uładzimira Makeja. Agencja Informacyjna BelTA nie podała przyczyny zgonu, jedynie napisano, że śmierć była nagła. Nieoficjalnie spekuluje się, że Makej zmarł na zlecenie Władimira Putina.

Krążą pogłoski, że mógł zostać otruty. Makej był przedstawiany jako potencjalny następca Łukaszenki. Był jednym z nielicznych, którzy nie byli pod wpływami rosyjskimi. Według plotek może to być wskazówka dla Łukaszenki

- napisał na Twitterze Anton Geraszczenko, ukraiński doradca ministra spraw wewnętrznych.

W najbliższych dniach ma nastąpić próba zamachu

Jak czytamy na portalu gazeta.pl, do sprawy odniósł się także amerykański think tank Robert Lasing Institute, który uważa, że Putin ma Łukaszenki zwyczajnie dość. Chodzi o jego niewystarczająco stanowczą pozycję w kwestii zaangażowania Białorusi w wojnę.

Na polecenie prezydenta Rosji Władimira Putina, po jego powrocie z ostatniego szczytu OUBZ, rosyjski wywiad wojskowy może w najbliższych dniach podjąć próbę realizacji scenariusza, który przewiduje prawdziwy lub pozorowany zamach na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę

- piszą eksperci na stronie Instytutu.

Próba zamachu mogłaby mieć dwa wyniki, lecz z takim samym rezultatem. Jeśli zamach udałby się, na jego miejsce pojawiłaby się bardziej podatna na rozkazy marionetka, która wprowadziłaby do wojny wojska białoruskie. Jeśli byłby nieudany lub jedynie pozorowany, mogłoby to zmusić Łukaszenkę do wzięcia udziału w wojnie. Wówczas niezadowolenie elit i ludu z czasem mogłoby zmusić go do oddania władzy komuś innemu, na przykład osobie podstawionej przez Kreml.

Wkrótce poinformowano by o przystąpieniu Białorusi do Rosji jako autonomicznego podmiotu, rzekomo w celu zapobieżenia zagrożeniu militarnemu ze strony Ukrainy i Polski. Narracja propagandowa zostanie sfałszowana, twierdząc, że zamach na Łukaszenkę został zaplanowany przez Waszyngton. Media miałyby też wówczas przedstawić sfabrykowane „dowody” na działania Ukrainy i Polski pod kierownictwem wywiadu NATO

- czytamy w raporcie Robert Lasing Institute.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także