18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Katastrofa, kraj tonie

Eksplozja zapory w Ukrainie. Nagrania wideo i WYBUCH

Wojciech Kozicki
06.06.2023  13:23
Eksplozja zapory w Nowej Kachowce. Nagrania wideo i WYBUCH
Eksplozja zapory w Nowej Kachowce. Nagrania wideo i WYBUCH Fot: Twitter/Emine Dzheppar

Ukraina. Eksplozja zapory w Nowej Kachowce spowodowana przez Rosjan. Wybuch z eksplozji jednej z rosyjskich min na Dnieprze opublikowała na Twitterze Emine Dżaparowa, pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy. Skutki wysadzenia zapory są katastrofalne. Czy zagrożna jest elektrownia atomowa?

Ukraina. Zapora wodna w Nowej Kachowce wysadzona przez rosyjskie wojskoEmine Dżaparowa na Twitterze opublikowała wideo z wybuchu jednej z min. Do sieci trafiają kolejne dramatyczne nagrania wideo ukazujące skutki katastrofy na Ukrainie

Nie wszystkie z rosyjskich min eksplodowały na zaporze i płyną w dół rzeki -

ostrzega Emine Dzheppar na Twitterze.

Zapora wodna w Nowej Kachowce wysadzona. Dramatyczne nagrania wideo z Ukrainy

Woda podnosi się o około 15 centymetrów na godzinę i lada moment ma osiągnąć poziom krytyczny. Trwa ewakuacja mieszkańców regionu autobusami do Chersonia, Mikołajowa, Chmielnickiego, Kijowa i Odessy. Jak na razie wiadomo, że do godziny 7.30 w całości lub częściowo zostało zalanych kilkanaście miejscowości. Zagrożone zalaniem m.in. Mykołajiwka, Olhiwka, Lowo, Tiahynka, Poniatiwka, Iwaniwka, Tokariwka, Prydniprowskie, Sadowe i częściowo miasto Chersoń.

Przypominamy, elektrownia Nowej Kachowce chłodzi Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze. Jak informuje Radio ZET, zdaniem władz Ukrainy ryzyko katastrofy nuklearnej „szybko rośnie” po uszkodzeniu zapory. Spółka Enerhoatom, która oficjalnie zarządza okupowaną przez Rosjan elektrownią w okolicach Zaporoża, uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą. Eksplozja zapory w Nowej Kachowce może mieć jednak negatywny wpływ na elektrownię.

Około 16 tysięcy osób znalazło się zagrożonej strefie na prawym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Już w październiku ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegał, że jeśli siły rosyjskie przerwą zaporę w elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, to w strefie zalania znajdzie się ponad 80 miejscowości, tym miasto Chersoń.

- podaje Wirtualna Polska.

Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy ostrzegał już w październiku 2022 roku, że Rosja przygotowuje katastrofę w kachowskiej elektrowni wodnej na Dnieprze, zaminowując zaporę i transformatory.

Na nagraniach widać m.in. ratownika, które ratuje życie psu. Zwierzę nie dało rady uciec przed podnoszącym się poziomem wody. W panice uciekają także bobry.

Zapora wodna na Dnieprze w Kachowce. Informacje i wsparcie elektrowni atomowej

Zapora wodna na Dnieprze w Kachowce została zbudowana w 1956 roku. Gromadzi około 18 milionów metrów sześciennych wody. Ma wysokość  30 metrów i 3,2 kilometra długości. Część tej zapory stanowi Kachowska Elektrownia Wodna., którą Rosjanie zajęli w lutym 2022 roku. Spiętrzenie tworzy długi na 240 km Zbiornik Kachowski, który zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy.

Władze obwodu chersońskiego ogłosiły ewakuację mieszkańców zagrożonych zalaniem terenów i ostrzegły, że za pięć godzin woda osiągnie poziom krytyczny

- informuje Radio ZET.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje