18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

A-a-a, karaluchy dwa?

Erdogan uciął spekulacje. „Chcę współpracować z Rosją”

16.12.2022  15:23
Erdogan chce współpracy z Putinem
Erdogan chce współpracy z Putinem Fot: quetions123/Shutterstock

Władimir Putin „zareagował pozytywnie” na zapowiedź Recepa Tayyipa Erdogana dotyczącą turecko-rosyjskiej współpracy w tzw. działaniach antyterrorystycznych na terenie Syrii.

Podejmując działania antyterrorystyczne, chcemy współpracować z Rosją i Syrią. (…) Zaoferowałem Putinowi spotkanie przywódców Federacji Rosyjskiej, Turcji i Syrii, i on przyjął tę inicjatywę pozytywnie

- powiedział prezydent Turcji Erdogan.

Przywódcy tych trzech państw mogliby spotkać się po rozmowach, w których braliby udział przedstawiciele dyplomacji, wywiadu i obrony.

Erdogan grozi USA

Na swojej konferencji prasowej Erdogan zwrócił się także do Stanów Zjednoczonych. Ostrzegł USA, że „wezmą sprawy w swoje ręce”, jeśli dalej Amerykanie dostarczać będą „tysiące ciężarówek broni, amunicji i sprzętu terrorystom w Syrii”. Ponadto Erdogan nie zamierza zabiegać o pozwolenie jakiegokolwiek kraju w kwestii spotkania się z Baszszarem al-Asadem, przywódcą Syrii.

Decydującym czynnikiem w krokach, które należy podjąć w sprawie Syrii, będą nasze interesy narodowe

- powiedział prezydent Turcji.

Erdogan potwierdził także, że poprosił Rosję o pomoc logistyczną w Syrii.

Poprosiliśmy Putina o wsparcie dla podejmowanych decyzji i być może wspólne działanie

- powiedział.

Turcja chce wziąć odwet

Turecka zapowiedź inwazji na terenie Syrii ma być odwetem za zamach bombowy w Stambule, który miał miejsce 13 listopada. Zmarło wtedy 6 osób, a Ankara obwiniła za to zdarzenie organizacje kurdyjskie, choć one same nie wzięły za to odpowiedzialności. Kurdowie mieliby przebywać w północnej części Syrii i taki jest właśnie cel Turcji.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje