18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Japonia przywraca komercyjne polowania na wieloryby. "To nasza kultura"

Redakcja
27.12.2018  11:04
Populacja wielorybów zagrożona? Japoński rząd twierdzi, że zabijanie wielorybów to ich kultura. Japońska kuchnia potrzebuje tego mięsa? Ekolodzy protestują
Populacja wielorybów zagrożona? Japoński rząd twierdzi, że zabijanie wielorybów to ich kultura. Japońska kuchnia potrzebuje tego mięsa? Ekolodzy protestują Fot: Facebook.com/Share if You Care

Japonia kontra wieloryby. Kraj Kwitnącej Wiśni wystąpił z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC). Od lipca 2019 roku na tamtejszych wodach terytorialnych i w strefie ekonomicznej będą legalne komercyjne polowania na wieloryby. Japoński rząd twierdzi, że populacja wielorybów nie będzie zagrożona.

Po 30 latach Japonia wraca do komercyjnego połowu wielorybów. Sekretarz japońskiego rządu Yoshihide Suga zapewnia, że polowania na wieloryby będą odbywały się zgodnie z prawem międzynarodowym. Zwierzęta będą zabijane w ramach limitów wyznaczonych przez Międzynarodową Komisję Wielorybnictwa.

ZOBACZ TEŻ: Japońscy badacze zabili wieloryby w ciąży

"Japońska kultura"

Jak podaje CNN.com, Japończycy od lat polują na wieloryby w „celach naukowych”, zabijając ponad 300 sztuk rocznie. Od jakiegoś czasu wnioskowali, by Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa pozwoliła na legalne zabijanie wielorybów w celach komercyjnych. Rząd tego kraju twierdzi, że jedzenie wielorybów to japońska kultura. Warto przypomnieć, że w Japonii je się również żywe owoce morza, które ruszają się na talerzu.

Wieloryby i dane o spożyciu mięsa

Theguardian.com przypomina, że w latach sześćdziesiątych w Japonii rocznie zjadano 200 tys. ton wielorybiego mięsa. Obecnie, rządowe dane wskazują, że jest to  jedynie 5 tys, ton. Te dane mogą być zawyżone. CNN.com informuje, że mięso wielorybów stanowi jedynie 0.1 procenta całkowitego spożycia mięsa w Japonii.

Decyzja japońskiego rządu spotkała się z krytyką organizacji ekologicznych. Polowania na wieloryby oficjalnie potępiły Australia, Wielka Brytania i Nowa Zelandia. Brytyjski minister Michael Gove zapewnił, że jego kraj będzie walczył o ochronę tych majestatycznych ssaków.

ZOBACZ TEŻ: Rzeź delfinów w ramach tradycji. Zdjęcia +18

Japonia. Zabijanie wielorybów:

Norwegia. Rzeź wielorybów w ciąży:

Polowanie na wieloryby:

Islandia. Brutalne mordowanie wielorybów:

Przeczytaj więcej
Komentarze