18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

„To groźne”

Joe Biden wyraził swoje zaniepokojenie. Chodzi o nowe plany Putina

29.03.2023  11:47
Białoruś otrzyma broń jądrową. Joe Biden wyraził zaniepokojenie
Białoruś otrzyma broń jądrową. Joe Biden wyraził zaniepokojenie Fot: Shag 7799/Shutterstock

Jak czytamy na stronie Wirtualnej Polski, Joe Biden wyraził swoje zaniepokojenie najnowszymi planami Władimira Putina. Kreml chce bowiem rozmieścić na terenie Białorusi taktyczną broń jądrową.

Amerykański prezydent odniósł się do nowych planów Kremla dotyczących arsenału nuklearnego. Joe Biden, cytowany przez agencję Reutera, stwierdził, że działania Rosji są groźne. Odniósł się w ten sposób do ogłoszonego przez Władimira Putina planu rozmieszczenia na terenie Białorusi taktycznej broni jądrowej. Już na początku lipca miałaby zostać zakończona budowa magazynów do składowania takiego arsenału na terenie kraju Łukaszenki.

Jeszcze tego nie zrobili. Jest to groźne

- podsumował lakonicznie Joe Biden.

Broń jądrowa na Białorusi. Co zrobi Putin?

Władimir Putin ogłosił swój plan w tę sobotę w telewizji Rossija 24. „Proces ten odbędzie się bez naruszania postanowień układu o redukcji zbrojeń ofensywnych”, ogłosił dyktator. Niemniej Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej odniosła się krytycznie do zapowiedzi Putina.

Dopóki prezydent Putin ma broń nuklearną, Europa nie może być bezpieczna

- powiedział Daniel Hoegsta, tymczasowy dyrektor wykonawczy organizacji.

Sprawę skomentował także Departament Obrony USA. Amerykanie monitorują sytuację i uspokajają, że wedle ich danych „nic nie wskazuje na to, by Rosja przygotowywała się do użycia broni jądrowej”. Natomiast Swiatłana Cichanouska, wybrana w ostatnich wyborach na prezydent Białorusi, stwierdziła, że rozmieszczenie broni jądrowej na terenie jej kraju jest kolejnym etapem włączania Białorusi pod kontrolę Kremla. Jej zdaniem ta decyzja „ma na celu zniewolenie kraju i jest wbrew woli Białorusinów”. Ma o tym świadczyć brak udziału białoruskiej armii w inwazji na Ukrainę.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także