18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trwają prowokacje

Korea Płn. strzela w stronę Japonii! Obawa przed próbą JĄDROWĄ

09.11.2022  09:20
Korea Północna kontynuuje ostrzał
Korea Północna kontynuuje ostrzał Fot: rogistok/Shutterstock

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Korea Północna wystrzeliła po raz kolejny pocisk balistyczny w stronę Morza Japońskiego. Prowokacja Pjongjangu nasiliły się w ubiegłym miesiącu.

Korea Północna wystrzeliła w środę w kierunku Morza Japońskiego pocisk balistyczny – poinformowało wojsko Korei Południowej. To kolejna z prowokacji Pjongjangu, które nasiliły się w ubiegłym tygodniu.

Kolegium szefów sztabów armii Korei Płd. poinformowało o wystrzeleniu przez Koreę Płn. pocisku balistycznego nieokreślonego rodzaju. Nie podano szczegółów – przekazała agencja Yonhap.

Pocisk nie spowodował szkód

O wykryciu pocisku, który wyglądał na rakietę balistyczną, poinformowały również władze Japonii. Według źródeł rządowych agencji Kyodo pocisk spadł do morza poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii i nie spowodował szkód.

Korea Północna prowadzi w tym roku próby rakietowe na niespotykaną dotąd skalę. Te prowokacje dodatkowo nasiliły się w ubiegłym tygodniu, gdy Pjongjang wystrzelił rekordową liczbę pocisków balistycznych i artyleryjskich, a jedna z rakiet spadła zaledwie 60 km od wybrzeża Korei Płd.

Jakie są powody koreańskich prowokacji?

Ekspert ds. koreańskich z Uniwersytetu w Lejdzie Remco Breuker oceniał w rozmowie z PAP, że celem Pjongjangu jest „eskalacja do punktu, w którym społeczność międzynarodowa będzie się obawiała prawdziwej wojny”.

Reżim w Pjongjangu protestował przeciwko współpracy wojskowej USA i Korei Płd. oraz zakończonych niedawno największych w historii wspólnych ćwiczeń wojsk lotniczych obu tych krajów. W zawoalowany sposób groził obu tym krajom użyciem broni nuklearnej. Narastają obawy, że Korea Płn. przeprowadzi wkrótce pierwszą od 2017 roku próbę jądrową.

Informację podała Polska Agencja Prasowa.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje