Oceń
Lodowce w Himalajach to poważne zagrożenie dla ludzkości. Topnienie postępuje coraz szybciej. Wkrótce nie pomoże już nawet ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
Springer Link i szokujący raport. Topnienie lodowców w Himalajach to zagrożenie życia dla 2 miliardów ludzi. Katastrofa jest już nie do zatrzymania. Philippus Wester z International Centre for Integrated Mountain Development (ICIMOD) zapowiedział „kryzys klimatyczny jakiego sobie nie wyobrażacie”.
Topnienie lodowców - powodzie i nie tylko
Jak podaje theguardian.com, raport to efekt 5-letniej pracy 200 badaczy. Ostrzegają, że głównym niebezpieczeństwem wcale nie są powodzie. Lodowce to źródło wody dla 250 milionów ludzi z tamtego regionu. Zasilają rzeki istotne dla gospodark Chin, Indii i Pakistanu.
Jeśli znikną źródła wody w Himalajach, rzeki „osłabną". Będzie to miało wpływ na tamy i wytwarzanie prądu. Ucierpią także pola uprawne skupione w pobliżu rzek, a tym samym będzie brakować żywności.
Globalne ocieplenie
Wester uważa, że nawet jeśli już teraz podejmiemy zdecydowane działania i spowolnimy globalne ocieplenie oraz zmniejszymy emisję dwutlenku węgla, to do 2100 roku i tak zniknie ok. 36 procent lodowców z „trzeciego bieguna”. W niebezpieczeństwie nadal będą miliony ludzi.
Lodowce w Himalajach i niebezpieczne topnienie wiecznej zmarzliny:
Oceń artykuł
Tu się dzieje
