18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kara za zbrodnie

Łowca zbrodniarzy: szybko osądzimy Putina

26.01.2023  16:16
Łowca zbrodniarzy: Putin szybko zostanie osądzony
Łowca zbrodniarzy: Putin szybko zostanie osądzony Fot: VYACHESLAV OSELEDKO/AFP/East News, AWR Wprost/East News

Czy zbrodniarz wojenny Władimir Putin zostanie skazany w Hadze? W rozmowie z Wirtualną Polską Jurij Biełousow, szef "departamentu wojny" w biurze prokuratora generalnego Ukrainy, zapowiada szybkie postawienie Putina przed sądem.

Władimir Putin to potwór i zbrodniarz wojenny, który odpowiada za liczne potworne bestialstwa i masakry w Ukrainie. Ostatnio na szczycie G7 zapowiedziano, że stanie za to przed sądem. Ujawniono jednak, że w Rosji opracowywany jest już „Projekt Arka”, czyli plan ucieczki dla Putina. Czy w ogóle można skazać prezydenta Federacji Rosyjskiej? Prokurator ds. zbrodni wojennych Biełousow zapowiada pociągnięcie Putina do odpowiedzialności, ale…

Putin i zbrodniarze wojenni przed sądem? Zarzuty ludobójstwa

Biełousow przypomina, że doświadczenie innych krajów pokazuje, iż tylko 30-40 proc. zbrodni wojennych jest poddawanych śledztwu. Trzeba wypracować nowe standardy, działać szybko, choć zebranie materiału dowodowego jest trudne, bo często miejsca zbrodni znajdują się na okupowanych terytoriach. Od początku inwazji do Ukrainy przyjeżdża wielu zagranicznych prokuratorów, żeby badać zbrodnie wojenne. Wykorzystywane są nowoczesne technologie.

Skupiamy się więc na sprawach ostrzałów z ofiarami śmiertelnymi, torturach, przemocy seksualnej, masowych grobach i atakach na infrastrukturę krytyczną. Okaleczanie, odcinanie, rażenie prądem… Oprócz tego przemoc seksualna, łamanie i odcinanie kończyn… Łatwiej byłoby powiedzieć, jakich tortur Rosjanie nie stosują i jakich zbrodni nie popełniają. W tej chwili w naszym rejestrze jest udokumentowanych ponad 63 tys. zbrodni wojennych. Rosyjska armia jest pierwszą armią świata pod względem gwałtów, tortur i mordów na cywilach. Przesłuchując wojskowych, którzy wrócili z niewoli, nasi prokuratorzy notują przypadki tortur rodem ze średniowiecza – powiedział Biełousow. (Wirtualna Polska)

Prokurator podkreślił, że chociaż wielu sprawców, np. ataków rakietowych, jest już w rękach Ukraińców, to trzeba wykazać się cierpliwością, przedstawić jednoznaczne dowody, by nie stracić wiarygodności.

Osobne śledztwo prowadzone jest wobec najwyższego kierownictwa Federacji Rosyjskiej. Do tej pory postawiono 252 zarzuty najwyższym rangą rosyjskim wojskowym. Do ukraińskich sądów trafiło 90 spraw, a w 25 już zapadły wyroki. Niestety, w połowie przypadków zbrodniarzy skazano zaocznie.

Zarzuty dla Putina. Kara dla zbrodniarza

Jeśli chodzi o Putina i najwyższe kierownictwo Rosji, to prawdopodobnie wkrótce zostanie postawiony zarzut ludobójstwa na narodzie ukraińskim. Przy okazji zostanie stworzony całkowicie nowy mechanizm rozliczania zbrodniarzy wojennych.

Na tym etapie jest już 636 podejrzanych z najwyższego kierownictwa Rosji, którzy bezpośrednio przyczynili się do ludobójstwa w Ukrainie. Są to deputowani, senatorowie, ministrowie, członkowie rady bezpieczeństwa, dowódcy wojskowi. Nawet jeśli zbrodniarze ukryją się głęboko w Rosji, „to do końca życia będą oglądać się za siebie”, ścigani np. przez Interpol.

Najważniejsze, że już teraz mamy całkowitą pewność, że Putin i najwyższe kierownictwo Rosji zostanie pociągnięte do odpowiedzialności i stanie się to bardzo szybko. Wierzymy, że niebawem ONZ pójdzie w ślady PE i dołączy do tworzenia specjalnego trybunału. Będzie zajmować się głównie sprawą zbrodni agresji przeciwko Ukrainie. Obejmie ona tylko jeden rodzaj zbrodni międzynarodowej - zbrodnię agresji. Jest to jedyny rodzaj zbrodni, za który Rosji nie może pociągnąć do odpowiedzialności Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze. Może on sądzić całe kierownictwo Federacji Rosyjskiej za zbrodnie przeciwko ludzkości, za wojenne zbrodnie, za ludobójstwo, ale nie za agresję, bo Rosja nie ratyfikowała Rzymskiego Statutu MTK – wyjaśnił Jurij Biełousow. (Wirtualna Polska)

logo Tu się dzieje