18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zebrano już setki milionów

Muzułmanie zbierają pieniądze na Notre Dame

17.04.2019  08:40
Katedra Notre Dame została zniszczona w 2/3
Katedra Notre Dame została zniszczona w 2/3 Fot: EPA POOL/Associated Press/East News

Po tragicznym w skutkach pożarze katedry Notre Dame, ludzkość ruszyła z pomocą. Zadeklarowano już kilkaset milionów euro na odbudowę świątyni.

Katedra Notre Dame w ogniu stanęła w poniedziałek przed godz. 19.00. Żywioł strawił blisko 2/3 świątyni, a jej remont i odbudowa będzie bardzo kosztowna. Ale poruszeni rozmiarem tragedii ludzie na całym świecie przekazują pieniądze na ten cel. Kwota rośnie w niesamowitym tempie.

Zebrano 750 milionów na odbudowę

Pożar wstrząsnął ludźmi na całym świecie. Notre Dame to jedna z najważniejszych świątyń na świecie. Zarówno pod względem religijnym, jak i dziedzictwa kulturowego. Dlatego praktycznie od razu po ugaszeniu pożaru, od wielu osób z całego świata popłynęły głosy wsparcia dla Francuzów, ale także pieniądze na odbudowę. Według szacunków, jakie podaje „Wirtualna Polska”, w ciągu zaledwie dwóch dni zadeklarowana kwota wsparcia wynosi ok. 750 milionów euro. To bardzo dużo, choć może nie wystarczyć, gdyż niektórzy znawcy oceniają, że remont i odbudowa może przekroczyć miliard. Dokładniejsze liczby z pewnością pojawią się później, gdyż wciąż trwa szacowanie strat.

Co więcej, prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział utworzenie specjalnego konta, na które można będzie przelewać datki. Zapowiedział też, że chciałby aby katedrę odbudowano w ciągu 5 lat.

Pieniądze przekazują wszyscy

W akcję zbierania środków na ten cel zaangażowało się mnóstwo osób i środowisk z całego świata. Największym echem odbiły się datki francuskiego miliardera Bernard Arnault (200 milionów euro) i magnata François Pinaulta (100 milionów euro). Obok nich swoje wsparcie zadeklarowali także: rodzina Bettencourt oraz grupa Total braci Martin i Olivier Bouygues czy amerykańska para Henry i Marie-Josée Kravisów.

Ale pieniądze przekazują również zwykli obywatele na całym świecie. W Moskwie, przed ambasadą Francji, mieszkańcy miasta zaczęli zostawiać gotówkę, która ma wesprzeć odbudowę katedry. Również francuskie środowiska muzułmańskie podjęły decyzję o przeprowadzeniu zbiórki na ten cel. Rektor paryskiego meczetu Dalil Bulbakeur, w wydanym oświadczeniu zaapelował do społeczności muzułmańskiej, o datki na rzecz katedry Notre Dame i włączenie się w zbiórkę, którą zapowiedział prezydent Francji.

Katedra Notre Dame: co ocalało?

Wewnątrz spalonej świątyni wciąż trwa szacowanie strat, ale obok informacji o zniszczeniach, pojawia się coraz dłuższa lista ocalałych zabytków. Wiemy na pewno, że udało się uratować relikwie, w tym koronę cierniową Jezusa Chrystusa a także relikwiarz z zawalonej iglicy. Ten miał kształt koguta a w jego wnętrzu znajdowały się relikwie patronki Paryża – św. Genowefy, patrona Francji – św. Dionizego i fragment korony z cierni. Ocalała też tunika świętego Ludwika i zabytkowe kielichy mszalne. Wstępne oględziny pokazują, że również zabytkowe, niezwykle cenne organy udało się uratować. Zniszczeniu nie uległ również jeden z najbardziej charakterystycznych elementów katedry – cenny witraż w kształcie rozety.

Przeczytaj więcej
Komentarze