18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To pierwsza kobieta na tym stanowisku

Na Słowacji prezydentem zostaje Zuzana Czaputova

31.03.2019  13:09
Zuzana Czaputova prezydentem Słowacji
Zuzana Czaputova prezydentem Słowacji Fot: facebook/ZuzanaCaputova

Słowacki Urząd Statystyczny podał, że w wyborach prezydenckich wygrała prawniczka Zuzana Czaputova. Dostała ponad 50 procent wszystkich głosów i została pierwszą w historii tego kraju kobietą na stanowisku prezydenta.

Zuzana Czaputova wygrała wybory prezydenckie na Słowacji przeważającą ilością głosów. Poparcie dla niej wyraziło prawie 60 procent obywateli Słowacji uprawnionych do głosowania.

Kobieta prezydentem Słowacji

Prawniczka i polityk Zuzana Czaputova nie kryła radości z wygranej. Wyraźnie wzruszona dziękowała swoim wyborcom zarówno w języku ojczystym, jak i w językach mniejszości narodowej.

Dziękuję, że byliście ze mną, a ja obiecuję że będę z Wami – powiedziała

W swoim wystąpieniu odniosła się także do tego, że wygrała bez aktów przemocy i ataków na kontrkandydatów. Powiedziała, że przyzwoitość w polityce nie jest oznaką słabości, ale siłą. Jednocześnie apelowała o szukanie płaszczyzn porozumienia i tego co łączy.

Gratulacje nowej prezydent złożył ustępujący z urzędu Andriej Kiska. Prezydent gorąco pogratulował i poparł Czaputovą, mówiąc że kraj potrzebuje prezydenta, który sprzeciwi się złu i będzie promował sprawiedliwość. Zuana Czaputova została pierwszą kobietą, która obejmie urząd prezydenta na Słowacji.

Konkurent bez szans

Warto dodać, że Czaputova wygrała wybory ogromną przewagą głosów. Jej konkurent w drugiej turze, Marosz Szefczovicz otrzymał jedynie 41, 6 procent wszystkich głosów. Jeszcze przed zakończeniem liczenia uznał on przewagę Zuzany i zadzwonił do niej z gratulacjami. Zapowiedział też wysłanie kwiatów swojej konkurentce. Szefczovicz jest wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Zapowiedział, że po urlopie od obowiązków wraca do Brukseli by kontynuować swój mandat.

Czytaj także