18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rośnie ryzyko zamachów

Do Europy ruszy fala imigrantów. Nawet milion osób

18.04.2019  12:31
Libia i nowa fala uchodźców w Europie - czy skorzystają z tego terroryści?
Libia i nowa fala uchodźców w Europie - czy skorzystają z tego terroryści? Fot: IMAX/SIPA/East News

Unia Europejska ma problem, bo wkrótce na Stary Kontynent prawdopodobnie ruszy gigantyczna fala nielegalnych imigrantów. Libia staje się „drugą Syrią”, a setki tysięcy ludzi chcą uciec przed wojną. Wśród nich mogą znajdować się osoby stanowiące zagrożenie terrorystyczne.

Libia trawiona jest przez kolejny konflikt. Jak podaje humanitarianresponse.info, trwa tam wojna domowa, a Trypolis atakowany jest przez armię generała Chalify Haftara z Bengazi. W ciągu kilku ostatnich tygodni w oblężeniu zginęły 174 osoby, a 25 tys. zdecydowało się na ucieczkę przez bombardowaniami. Tymczasem w kraju przebywa kilkaset tysięcy imigrantów z Afryki subsaharyjskiej, którzy chcą dostać się do Europy.

Zobacz także

Imigranci z Afryki - nowy problem

Jak podają organizacje humanitarne w raportach, wkrótce na Stary Kontynent może wyruszyć nawet 800 tys. osób. Libijski premier Fayez al Sarraj szacuje, że liczba imigrantów wynosi nawet milion.

Fayez al Sarraj zwraca uwagę, że Haftar ma być w przyszłości osądzony za zbrodnie wojenne. Rozkazuje bombardować m.in. biura, szpitale, szkoły i domy, by  „oczyścić stolicę z terrorystów”.

Imigranci i terroryści

Czy wśród imigrantów mogą znajdować się terroryści? Europejskie służby ostrzegają, że ryzyko zamachów rośnie, szczególnie z powodu Państwa Islamskiego mszącego się za swoją porażkę w Syrii. Pojawił się problem, bo wiele osób, które wcześniej wyjechało walczyć po stronie ISIS „zaginęło”, np. zmieniając tożsamość. Nie da się ich namierzyć, a nie wiadomo do czego są zdolni.

Zobacz także
Czytaj także