18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

NASA nie ma damskich skafandrów

Nie będzie kosmicznego spaceru kobiet

26.03.2019  19:16
Kobiety nie pospacerują w kosmosie, bo nie ma dla nich skafandrów
Kobiety nie pospacerują w kosmosie, bo nie ma dla nich skafandrów Fot: Wikipedia

Kosmiczny spacer w wykonaniu zespołu żeńskiego nie dojdzie do skutku z powodu braku odpowiednich rozmiarów skafandrów kosmicznych NASA. Miała być historyczna chwila, będzie tekstylna klapa.

To byłby pierwszy w historii spacer kosmiczny w wykonaniu w pełni damskiego zespołu. Ale okazało się, że do tej pory tak niewiele pań wychodziło w przestrzeń kosmiczną, że NASA nie jest wyposażona w odpowiednie rozmiary skafandrów.

Żeński kosmiczny spacer

Do wyjścia w przestrzeń kosmiczną wytypowane zostały dwie astronautki: Anne C. McClain i Christina H. Koch. Spacer zaplanowano na koniec marca, ale na tym się skończyło. Niestety NASA nie dysponuje odpowiednią liczbą skafandrów kosmicznych w damskich rozmiarach. Jest tylko jeden skafander, który pasowałby na obie panie. W związku z czym NASA postanowiło zmienić założenia i wysłać w przestrzeń kosmiczną duet mieszany, do którego zakwalifikowano Christinę H. Koch.Pierwotnie panie miały dokonać instalacji nowych baterii na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tymczasem McClain wzięła już udział w kosmicznym spacerze w ubiegłym tygodniu. Tym samym stała się 13 kobietą w historii, która tego dokonała.

Mężczyźni zdominowali kosmos

W obliczu ostatnich kilku lat i wytężonej walki o równość kobiet, akcja NASA może mieć wydźwięk społeczny. Zwłaszcza, że do tej pory w kosmosie znalazło się ponad 500 osób. Jedynie 13 procent tej liczby to kobiety.