18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bananowy song

Nie zjemy więcej bananów?! Znikną z półek

18.08.2019  12:12
Nie zjemy więcej bananów?! Znikną z półek
Nie zjemy więcej bananów?! Znikną z półek Fot: Adam Staskiewicz/East News

Wyobrażacie sobie życie bez bananów? Przyzwyczailiśmy się, że możemy zawsze nabyć te owoce w sklepie, ale taka sytuacja może się wkrótce skończyć. Wszystko przez... grzyby!

Koniec z bananami na sklepowych półkach w kraju? Trudno sobie wyobrazić, żeby te pyszne, słodkie, żółte i zdrowe owoce miałyby raz na zawsze zniknąć z naszych dyskontów, a jednak jest to możliwe.

To koniec bananów?!

Wszystkiemu winne są grzyby Fusarium, które sieją prawdziwe spustoszenie na plantacjach bananów na całym świecie. Według naukowców, banany mogą... wyginąć w ciągu zaledwie kilku lat!

W tym momencie odkryty na Tajwanie w latach dziewięćdziesiątych grzyb rozprzestrzenił się na południową Azję i Australię, a potem na Środkowy Wschód i Afrykę, a także pojawił się w Kolumbii. Czarny scenariusz, który obserwujemy, jest taki, że banany najpierw znacząco podrożeją, a potem... mogą zupełnie zniknąć!

Jeśli naukowcom nie uda się znaleźć antidotum na grzyby, wywołujące straszne choroby u bananów - nie będzie już dla nich żadnej nadziei. Ostatnią deską ratunku może stać się stworzenie takiej odmiany tych owoców, która będzie odporna na działanie tych grzybów, ale to wydaje się najmniej prawdopodobne. 

Zaraza może tez wywołać poważny kryzys ekonomiczny w regionach, które utrzymują się głównie z hodowli i sprzedaży bananów na światowe rynki. 

logo Tu się dzieje