18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Miał 81 lat

Nie żyje skazany za pedofilię kardynał i bliski współpracownik papieża

11.01.2023  13:26
Nie żyje kardynał George Pell
Nie żyje kardynał George Pell Fot: ASANKA BRENDON RATNAYAKE/AFP/East News

W wieku 81 lat zmarł australijski kardynał George Pell. Był współpracownikiem papieża Franciszka i prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Został skazany za czyny pedofilii i spędził ponad rok w więzieniu, lecz został później oczyszczony z zarzutów i zwolniony z więzienia.

O śmierci australijskiego kardynała poinformowały media z Australii oraz agencja Ansa. George Pell był bliskim współpracownikiem papieża Franciszka i „ministrem finansów” Watykanu, czyli prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

Kardynał George Pell zmarł dziś o 20:50 po zatrzymaniu akcji serca

- przekazała wczoraj 10 stycznia Catholic News Agency.

Kim był George Pell?

Kardynał z Australii George Pell był metropolitą Melbourne i Sydney i członkiem Rady Kardynałów, tj. doradców papieża, w latach 2013-2018. Był wówczas „ministrem finansów” i dostał zadania uporządkowania watykańskiego majątku.

W 2017 roku Pell został oskarżony o molestowanie seksualne. Rok później sąd w Melbourne skazał na 6 lat pozbawienia wolności za napaść seksualną wobec dwóch chłopców. George Pell trafił do więzienia o zaostrzonym rygorze. Kardynał odwołał się do sądu apelacyjnego, lecz jego wniosek odrzucono. Dopiero w kwietniu 2020 roku został oczyszczony z zarzutów przez Sąd Najwyższy. Wówczas wyrok więzienia, z którego odbył już 13 miesięcy, uchylono.

George Pell jeszcze niedawno, bo 5 stycznia, brał udział w pogrzebie papieża Benedykta XVI.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje