18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Chciała żyć, ale jej nie pozwolili

Horror podczas zabiegu eutanazji. Czy to już brutalne morderstwo?

Wojciech Kozicki
27.08.2019  13:15
Legalna eutanazja czy zabójstwo? Ruszył proces w Hadze
Legalna eutanazja czy zabójstwo? Ruszył proces w Hadze Fot: BURGER/PHANIE/East News

Holandia i dramat podczas zabiegu eutanazji. Pacjentka wybudziła się, a lekarka uparcie starała się ją uśmiercić. To była desperacka walka o życie, którą staruszka przegrała. Lekarka usłyszała zarzuty.

Eutanazja w Holandii i horror podczas zabiegu. Jak podaje theguardian.com, w Hadze rozpoczął się proces 68-letniej lekarki, która w 2016 roku przeprowadzała zabieg na 74-letniej pacjentce z Alzheimerem. Domagała się ona wcześniej, by pozbawić ją życia jeśli będzie musiała trafić do zamkniętego ośrodka opieki. W ostatniej woli zaznaczyła jednak, że chce mieć szansę na ewentualną zmianę decyzji.

Prokuratura twierdzi, że chociaż pacjentka cierpiała na demencję, powinna mieć możliwość podjęcia decyzji o swoim losie. Jednak  lekarka stwierdziła, że choroba rozwinęła się do tego stopnia, że dla staruszki nie było już ratunku. To ona bez żadnych konsultacji podjął decyzję o przeprowadzeniu eutanazji i nie dała kobiecie żadnego wyboru.

Eutanazja czy morderstwo?

Media podają, że lekarka podała pacjentce leki uspokajające rozpuszczone w kawie. Później zaaplikowane jej właściwe leki, by odebrać jej życie. Kobieta została w ten sposób unieruchomiona i pozbawiona świadomości. Coś jednak poszło nie tak bo w trakcie zabiegu kobieta odzyskała przytomność i usiadła na łóżku. Rodzina twierdzi, że trzeba ją było trzymać, by dokończyć jej uśmiercanie. Wiadomo, że kobieta broniła się przed śmiercionośnym zastrzykiem.

Prokuratura zaznaczyła, że „lekarka na pewno miała dobre intencje”, ale przepisy zostały naruszone. Jest to jednak pierwszy taki przypadek w Holandii, gdzie eutanazja jest legalna. Theguardian.com informuje, że zapowiedziano już kolejne cztery procesy dotyczące eutanazji w tym kraju. Mają one dotyczyć 3 chorych psychicznie kobiet z objawami demencji.

Eutanazja dzieci w Belgii - odcinają je od wody i jedzenia:

Przeczytaj więcej
Komentarze