18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe informacje o mordercy

Atak w Nowej Zelandii. Polak inspiracją do zamachu

Wojciech Kozicki
15.03.2019  16:28
Nowa Zelandia, atak na meczety - polska postać historyczna inspiracją?
Nowa Zelandia, atak na meczety - polska postać historyczna inspiracją? Fot: CBS This Morning

Nowa Zelandia, zamach na meczety – nowe informacje. Okazuje się, że zamachowiec na broni miał polskie nazwisko. Słynny hetman był dla niego inspiracją do zabijania muzułmanów.

Ataki na meczety w Nowej Zelandii. Zamachowiec Brenton Tarrant z Christchurch strzelał do modlących się muzułmanów z broni maszynowej, na której miał wypisane m.in. nazwiska terrorystów. Broń widać było podczas transmisji na żywo, którą mężczyzna prowadził atakując świątynię.

Feliks Kazimierz Potocki i bitwa pod Wiedniem

Pośród nazwisk znalazł się także polski hetman Feliks Kazimierz Potocki, który brał udział w bitwie pod Wiedniem. Jej data znalazła się na magazynku. Jak podaje onet.pl, w swoim manifeście zamachowiec jako jedno z inspirujących go wydarzeń wskazał właśnie Odsiecz Wiedeńską pod wodzą Jana III Sobieskiego.

Nowa Zelandia - atak na meczety

Morderca mapoglądy antymuzułmańskie i rasistowskie. Jednym z jego idoli jest Anders Breivik, który dokonał zamachu na wyspie Utoya.

Nowozelandzka policja poinformowała, że zatrzymano w sumie 4 osoby. Jedna usłyszała już zarzut morderstwa i w sobotę stanie przed sądem.

Zobacz także